Πορτογαλία

«Τούμπαρε» την Πόρτο η Σπόρτινγκ (video)

Με επική ανατροπή, μέσα σε δέκα λεπτά, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πήρε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν, επικρατώντας 2-1 της Πόρτο στην 3η αγωνιστική. Διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους για χέρι.

Συναρπαστικό, σε εξέλιξη, ήταν το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην Πορτογαλία, με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας να επικρατεί 2-1 της Πόρτο με μεγάλη ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν στο όγδοο μόλις λεπτό με τον Μοντέιρο. Η Σπόρτινγκ, όμως, ήταν αποφασισμένη να κρατήσει το φετινό αήττητο και το έκανε μέσα σε λίγα λεπτά.

Στο 14’ ο Σλιμανί ισοφάρισε, ξεσηκώνοντας τις διαμαρτυρίες της Πόρτο για χέρι, ενώ στο 26’ ο Μάρτινς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα, που διατήρησε την Σπόρτινγκ μόνη αήττητη στην κορυφή, μετά την τρίτη αγωνιστική της Primeira Liga.