Ισπανία

Τους κάνει πλάκα η Εϊμπάρ! (video)

Για τα καλά στο κόλπο ευρωπαϊκού εισιτηρίου έχει μπει η Εϊμπάρ. Οι εντυπωσιακοί Βάσκοι... σκόρπισαν τη Μάλαγα με 3-0 και είναι σε απόσταση βολής από τις προνομιούχες θέσεις.

Απτόητη προχωράει στην La Liga η Εϊμπάρ.

Οι Βάσκοι σκόρπισαν τη Μάλαγα με σκορ 3-0 για την 24η αγωνιστική και ανέβηκαν στην έβδομη θέση και στο -1 από το ευρωπαϊκό εισιτήριο για το Europa League της επόμενης περιόδου.

Παράλληλα, έφτασαν τις τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, προκαλώντας ευφορία στους οπαδούς τους.

Ο... γόρδιος δεσμός λύθηκε δύο λεπτά πριν το ημίχρονο όταν οι γηπεδούχοι έκρυψαν την μπάλα μετά από υπέροχη συνεργασία και τελικώς την εμφάνισε στα δίχτυα των Ανδαλουσιάνων ο Αντριάν. Μέσα σε τρία λεπτά στην επανάληψη, το εύθραυστο 1-0 μετετράπη σε... πάρτι. Με πέναλτι του Αντριάν στο 50’ και τέρμα του Ένριχ στα... καπάκια, η Εϊμπάρ ξεσήκωσε τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο και υποχρέωσε σε ταπείνωση την Μάλαγα, η οποία μάλιστα έβγαλε το τελευταίο 20λεπτο με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ροζάλες.