Super League 2

Τράβηξε εξάσφαιρο ο ΟΦΗ, «τρένο» η Παναχαϊκή!

Πετάει… φωτιές ο ΟΦΗ! Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου διέλυσε με 6-0 τον Αιγινιακό και ανέβηκε στην τρίτη θέση. Στην κορυφή η Παναχαϊκή, που κέρδισε 2-1 τον Εργοτέλη και έχει το απόλυτο.

Πω πω ένας ΟΦΗ! Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου επικράτησε με το εντυπωσιακό 6-0 του Αιγινιακού και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Δύο βαθμούς μπροστά του ο Άρης και η Παναχαϊκή, με τους Πατρινούς να… λυγίζουν τον Εργοτέλη (2-1) και να κάνουν το 3x3.

Οι Κρητικοί ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι και δεν άφησαν σε καμία περίπτωση τους αντιπάλους τους να πιστέψουν πως μπορούν να πάρουν κάτι θετικό. Ο Παπαστεριανός στο 7’ άνοιξε το σκορ για να έρθει ο Χαντί με τη συμπλήρωση 20 λεπτών να δώσει αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου δεν έδειχνε διάθεση να σταματήσει και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου σκόραρε ακόμη δύο φορές, με τον Ορτέγκα να είναι ο δράστης (42’, 44’).

Ο ΟΦΗ ήταν εντυπωσιακός, έπαιζε εξαιρετική μπάλα και συνέχιζε να σκοράρει. Ο Χαντί στο 76ο λεπτό με πέναλτι έγραψε το 5-0, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Πουρτουλίδης αστόχησε από την άσπρη βούλα αλλά ο Μάνος στην εξέλιξη της φάσης διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Το… τρένο της Παναχαϊκής παρέσυρε και τον Εργοτέλη. Οι Πατρινοί κατάφεραν έστω και δύσκολα να λυγίσει τους Κρητικούς και έκανε το απόλυτο, όντας στην κορυφή παρέα με τον Άρη.

Η Παναχαϊκή αιφνιδίασε τον Εργοτέλη και βρέθηκε μπροστά στο σκορ από τα… αποδυτήρια. Με τη συμπλήρωση 10 δευτερολέπτων, ο Στεργίδης έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με λόμπα άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση καθώς στο 25’ έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κάιπερς. Ο Εργοτέλης στεκόταν εξαιρετικά στο παιχνίδι, έδειχνε πως μπορούσε να… κλέψει κάτι αλλά τελικά λύγισε! Μετά από κάθετη πάσα, ο Μωραΐτης βγήκε απέναντι από τον Λαδά και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ματσάρα με έξι γκολ στις Σέρρες, με τον Πανσερραϊκό να μένει στο 3-3 με τον Απόλλωνα Πόντου. Ο Γκούρτσας άνοιξε το σκορ για να έρθει ο Δούμτσιος στο 57’ να γράψει το 2-0. Ο Βεργώνης δύο λεπτά μετά μείωσε το σκορ, με τον Παπουτσογιαννόπουλο να δίνει εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους στο 62’. Ωστόσο, οι Πόντιοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Μπρίτο στο 75’ με πέναλτι μείωσε το σκορ, για να έρθει ο Βεργώνης στο 84ο λεπτό να ισοφαρίσει στο τελικό 3-3.