Ιταλία

Τραγωδία για Καρνέζη και Ουντινέζε

Στους πέντε ανέμους σκόρπισε την Ουντινέζε και τον Ορέστη Καρνέζη η «αδιάφορη» Τορίνο, που επικράτησε με 5-1, με τις «ζέβρες» να φλερτάρουν ακόμα και με υποβιβασμό, αν δεν σοβαρευτούν άμεσα.

Με τη φωτιά και την... παραμονή παίζει η Ουντινέζε, που μοιάζει να μην έχει πάρει στο σοβαρά την κατάσταση και να που δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της Serie A’ φλερτάρει έντονα με τον υποβιβασμό.

Η ομάδα του Ορέστη Καρνέζη δεν παρουσιάστηκε ποτέ στο ματς κόντρα στην Τορίνο, με τους «αδιάφορους» φιλοξενούμενους να φιλοδωρούν με πέντε γκολ τις «ζέβρες» και τον Έλληνα πορτιέρο, με την ομάδα του Ντι Κάνιο να παίζει με την πλάτη στον τοίχο πλέον, αφού σε καμία περίπτωση δεν έχει σφραγίσει την παραμονή της.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 12ο λεπτό πήραν προβάδισμα με γκολ του Γιάνσον που έκανε το 0-1.

Μάλιστα πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, η Τορίνο έφτασε και σε δεύτερο γκολ, όταν o Αφρίγι Ακούα, εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο των παικτών του Ντι Κάνιο και με σουτ από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στη γωνιά του Ορέστη Καρνέζη και έκανε το 0-2.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Ουντινέζε έδειξε ότι θέλει να μπει και πάλι στο ματς, διεκδικώντας από σήμερα την υπόθεση «παραμονή» και κατάφερε να μειώσει με τον Φελίπε στο 47’, ο οποίος μετά από σέντρα του Φερνάντες με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στο παράθυρο του Παντέλι.

Στη συνέχεια όμως οι «μπιανκονέρι» κατέρρευσαν. Ο Μαρτίνεθ στο 50’ μετά από όμορφη αντεπίθεση έκανε το 1-3 για την Τορίνο, ενώ στο 56ο λεπτό με όμορφη ατομική ενέργεια, ο Μπελότι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4.

Το τελικό 5-1, διαμόρφωσε στο 83’ ο Μαρτίνεθ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ολοκληρώνοντας την... τραγωδία για τον Έλλνα τερματοφύλακα και την ομάδα του.

Η 36η αγωνιστική

Σάββατο 30 Απριλίου

Ουντινέζε-Τορίνο 1-5 (47' Φελίπε - 12' Γιάνσον, 45' Ακούα, 50', 83' Μαρτίνεθ, 56' Μπελότι)
Κιέβο-Φιορεντίνα (21:45)