Βέλγιο

«Τρένο» η Μπριζ στους «4» του Κυπέλλου

Επιβλητική πρόκριση στα ημιτελικά του βελγικού Κυπέλλου, για τρίτη φορά μέσα σε τέσσερα χρόνια, πανηγύρισε η Κλαμπ Μπριζ, διαλύοντας με 5-1 τη Σαρλερουά.

Σαν… άνεμος πέρασε από τους «8» του Κυπέλλου η Μπριζ!

Η ομάδα του Ιβάν Λέκο συνέχισε την δαιμονιώδη πορεία της στις εγχώριες διοργανώσεις (μετράει 18 αγώνες αήττητη στα τελευταία 19 ματς), σκορπώντας με σκορ 5-1 τη Σαρλερουά.

Μάλιστα, κατάφερε να προκριθεί για τρίτη φορά μέσα σε τέσσερα χρόνια στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου, δείχνοντας τη δύναμή της κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αφού το 4-1 είχε γίνει μέχρι το 35'.

Ο Φάνακεν άνοιξε το σκορ στο 11’, τρυπώντας την άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ ο Μέχελε διπλασίασε τα τέρματα με κεφαλιά μετά από κόρνερ στο 22’.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΕνΓκαγκά μείωσε προσωρινά για τη Σαρλερουά με σουτάρα, όμως δεν διήρκεσε πολύ, αφού στο 33’ ο Μέχελε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-1 και στο 35’ ο Ουέσλι διεύρυνε τη διαφορά σε 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο 63’ ο Φάνακεν.