Πορτογαλία

Τρία για ζέσταμα η Μπενφίκα, επέστρεψε ο Σάμαρης

Σβηστά στην έβδομη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα έφτασε η Μπενφίκα, που επικράτησε άνετα 3-0 κόντρα στην Πάσος Φερέιρα. Μπήκε αλλαγή ο Σάμαρης, που επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του.

Δεν αλλάζει συνήθειες η Μπενφίκα! Οι «αετοί της Λισαβόνας» έφτασαν στο έβδομο σερί τρίποντο στην Primeira Liga επικρατώντας 3-0 κόντρα στην Πάσος Φερέιρα στο «Ντα Λουζ», στο ματς που άνοιξε την 9η αγωνιστική.

Η ομάδα του Ρουί Βιτόρια άνοιξε σε ιδανικό σημείο το σκορ με τον Γουέδες στο 26ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν αντέξουν στην συνεχή πίεση, όμως μετά το 2-0 του Σάλβιο στο 64’ κατέθεσαν τα όπλα. Το τελικό σκορ για τους γηπεδούχους έγραψε ο Πίτσι στο 87’.

Για 76 λεπτά έμεινε στο γήπεδο ο Κώστας Μήτρογλου, ενώ στο 82’ πέρασε στο ματς για πρώτη φορά μετά τον σοβαρό τραυματισμό του ο Ανδρέας Σάμαρης αντικαθιστώντας τον Λιούμπομιρ Φέισα.