Γαλλία

Τριάρα στη Λιόν, δύο ο Ζλάταν

Η Παρί Σεν Ζερμέν, παρότι συνάντηση δυσκολίες για μία ώρα αγώνα, επικράτησε τελικά άνετα 3-0 της Λιόν στην έδρα της και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας.

Ανέβασε στροφές μετά το 60ο λεπτό και μετέτρεψε ένα δύσκολο παιχνίδι σε περίπατο, η Παρί Σεν Ζερμέν. Με δύο γκολ του Ιμπραϊμοβιτς και ένα του Ραμπιό, η ομάδα του Λοράν Μπλαν, σκόρπισε στο τελευταίο ημίωρο τη Λιόν με 3-0. Στο 63’ ήταν ο Λούκας που έβγαλε μια πανέμορφη σέντρα, για να έρθει ο Ζλάταν με το στήθος ώστε να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα συνεργασία του Λούκας με τον Οριέ, αυτός γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι για να γίνει το 2-0 από τον Σουηδό άσο, που βγήκε από το ματς τρία λεπτά αργότερα. Ο Ραμπιό από αντικανονική θέση, ύστερα από σέντρα του Μάξγουελ, διαμόρφωσε το 3-0.

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης