Ιταλία

Τρομερή «κηδεία» της Λάτσιο μέσα στη Γιουβέντους!

«Τέζαρε» τη Γιουβέντους η Λάτσιο! Με τον Ιμόμπιλε να σκοράρει δις και να ανατρέπει το γκολ του Κόστα και τον Στρακόσα να πιάνει πέναλτι του Ντιμπάλα στο 97’, οι Λατσιάλι πέρασαν από το Τορίνο (1-2).

Έκλεισε το… σπίτι της Γιουβέντους η Λάτσιο!

Με τον Τσίρο Ιμόμπιλε να σκοράρει δις και να φέρνει «τούμπα» το γκολ του Ντάγκλας Κόστας και τον Θωμά Στρακόσα να πιάνει πέναλτι του Ντιμπάλα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Λατσιάλι έφυγαν με το τρίποντο από το Τορίνο (1-2).

Η Γιουβέντους ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε τις ευκαιρίες και έφτασε στο γκολ στο 24ο λεπτό, με τον Ντάγκλας Κόστα να παίρνει το ριμπάουντ μετά το σουτ του Ιγκουαΐν και την επέμβαση του Στρακόσα. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη για τους γηπεδουχους.

Η ομάδα του Αλέγκρι τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην καλοστημένη Λάτσιο, η οποία χτύπησε δις με τον συνήθη ύποπτο! Ο Ιμόμπιλε στο 47’ με ωραίο πλασέ ισοφάρισε το σκορ και επτά λεπτά αργότερα νίκησε τον Μπουφόν από την άσπρη βούλα για το 2-1, με τον Ιταλό φορ να είναι αυτός που είχε κερδίσει και την παράβαση από τον αντίπαλο πορτιέρε.

Τα λεπτά περνούσαν, η Γιουβέντους πάλευε τουλάχιστον για την ισοφάριση και είχε για μοιραίο, τον καλύτερό της παίκτη τη φετινή σεζόν, τον Ντιμπάλα. Αφού ο Αργεντινός στάθηκε πρώτα άτυχος καθώς είχε σουτ στο δοκάρι, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων δεν κατάφερε να νικήσει από τα έντεκα βήματα τον Στρακόσα, κρατώντας το τρίποντο για τη Λάτσιο.