Πορτογαλία

Λύγισε την Τσάβες και πάτησε προσωρινά κορυφή η Μπενφίκα!

Με δυο γκολ στο δεύτερο μέρος, η Μπενφίκα πέρασε με 2-0 από την έδρα της Τσάβες και πάτησε, έστω και με παιχνίδι περισσότερο, κορυφή στη βαθμολογία της Primeira Liga.

Πάτησε το γκάζι στο δεύτερο μέρος και πήρε νίκη που την στέλνει στην κορυφή η Μπενφίκα!

Οι «αετοί» επικράτησαν εκτός έδρας με 2-0 της Τσάβες στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Primeira Liga, σε ένα παιχνίδι που είχαν το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκειά του, αλλά στα πρώτα 45 λεπτά είχαν πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, το οποίο διορθώθηκε στην επανάληψη και έφερε το πολύτιμο «τρίποντο».

Έτσι, η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 25 πόντους και ισοβαθμεί με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, αλλά με ματς περισσότερο και περιμένει το αποτέλεσμα των «λιονταριών» που υποδέχονται την Κυριακή (05/11) την Εστρέλα ντα Αμαντόρα.

Η Μπενφίκα μπήκε δυνατά στο ματς, πήρε την κατοχή και δημιουργούσε ευκαιρίες, αλλά δεν βρήκε από νωρίς το γκολ που θα της έδιωχνε το άγχος. Ωστόσο, ήταν ψύχραιμη και στο 60’ άνοιξε το σκορ με τον Καμπράλ, ενώ στο 80’ ο Ζοάο Μάριο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το τελικό 2-0.