Αγγλία

Τσέλσι έτοιμη για στέψη!

Νοκ-άουτ από την διεκδίκηση του τίτλου πέταξε η Τσέλσι την Άρσεναλ! Οι μπλε «έσβησαν» τους κανονιέρηδες 3-1 στο «Stamford Bridge», επέστρεψαν στις νίκες κι άφησαν την ομάδα του Βενγκέρ στο -12

Ούτε η Άρσεναλ ήταν ικανή να εκτροχιάσει το τρένο της Τσέλσι. Οι μπλε, παρότι δεν χρειάστηκε να φτάσουν… στα κόκκινα, καθάρισαν τους κανονιέρηδες στο ντέρμπι του «Stamford Bridge» με σκορ 3-1 και τους άφησαν στην 3η θέση και στο -12.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ μπορεί να μπήκε ελαφρώς καλύτερα στο γήπεδο, όμως είδε τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Μάρκος Αλόνσο στο 13ο λεπτό. Το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει αφού ο Ισπανός μπακ έκανε φάουλ με τον αγκώνα του στον Μπεγερίν, ο οποίος μάλιστα αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στο κεφάλι από τον Παουλίστα.

Η Τσέλσι μετά το προβάδισμα έριξε το βάρος στα μετόπισθεν κι απειλούσε με αντεπιθέσεις. Η Άρσεναλ άγγιξε την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου όμως ο Κουρτουά ήταν σε ετοιμότητα στις προσπάθειες των Σάντσες και Εζίλ. Τα πράγματα στο ντέρμπι ξεκαθάρισαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όταν ο Αζάρ με ένα υπέροχο σόλο έκανε το 2-0 στο 53ο λεπτό. Το τρίτο γκολ σημείωσε ο Φάμπρεγκας έπειτα από λάθος απομάκρυνση του Τσεχ στο 85’, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Ζιρού στις καθυστερήσεις (90+1').

Έτσι, η Τσέλσι άνοιξε την διαφορά της στο +12 από Άρσεναλ και Τότεναμ, με τους «spurs» να έχουν παιχνίδι λιγότερο καθώς στις 19.30 αντιμετωπίζουν την Μίντλεσμπρο στο «White Hart Lane».