Ισπανία

Χάλασε το πάρτι του Νάβας η Μπιλμπάο

Όρθια στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» έμεινε η Αθλέτικ Μπιλμπάο, καθώς απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) κόντρα στη Σεβίλλη, στο 500ό παιχνίδι του Χέσους Νάβας με τη φανέλα των Ανδαλουσιανών.

Τη γιορτινή ατμόσφαιρα του «Σάντσεθ Πιθχουάν» χάλασε η Αθλέτικ Μπιλμπάο κόντρα στη Σεβίλλη, καθώς έβαλε… στοπ στους Ανδαλουσιανούς, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας με το 1-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν βάλει τα… καλά τους για να τιμήσουν τον Χέσους Νάβας που κατέγραψε την 500η του συμμετοχή με τη φανέλα της ομάδας, αλλά ήδη από νωρίς στο παιχνίδι φαινόταν ότι το έργο τους δεν θα είναι εύκολο.

Στο 15’ ο Κάπα άνοιξε το σκορ για τους Βάσκους και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, ωστόσο όπως ήταν λογικό η πίεση των γηπεδούχων όλο και εντεινόταν με αποκορύφωμα τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Τελικά, με τη συμπλήρωση μίας ώρας, ο αμυντικός των φιλοξενούμενων, Νούνιεθ, προσπάθησε να διώξει την μπάλα με προβολή, αλλά άθελά του την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας τους, διαμορφώνοντας το τελικό –όπως αποδείχθηκε- σκορ.