Γερμανία

«Χαστούκι» για Ντόρτμουντ από Λειψία και… διαιτησία!

Την ανάσα της Μπάγερν νιώθει η Ντόρτμουντ. Η Λειψία ξεχαρβάλωσε (2-3) την άμυνα των Βεστφαλών, που δέχτηκαν τη χαριστική βολή από τoν διαιτητή, που απέβαλε τον Σωκράτη για τραβηγμένο πέναλτι.

Πρώτη ήττα για την Ντόρτμουντ στη φετινή Bundesliga και πλέον η Μπάγερν μείωσε τους 2 βαθμούς την απόσταση από την κορυφή. Οι Βεστφαλοί είδαν τη Λειψία να φεύγει με τεράστια «διπλό» (3-2) απ’ το Signal Iduna Park και είδαν το σερί των τεσσάρων νικών να σταματάει απότομα!

Τέλειο ξεκίνημα για την ομάδα του Μπος. Ο Ομπαμεγιάνγκ έκλεψε τη μπάλα και άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό. Άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων οι οποίοι ισοφάρισαν με τον Σάμπιτσερ στο 10΄. Το ματς είχε τρελό ρυθμό κάτι που βόλεψε τη Λειψία, η οποία ήταν φωτιά στις αντεπιθέσεις. Μια, δυο, τρεις και στο 25’ ο Πόουλσεν «γύρισε» το ματς. Η Ντόρτμουντ πήρε την μπάλα και προσπάθησε να αντιδράσει όμως δεν τα κατάφερε πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Το έργο της Ντόρτμουντ έγινε… βουνό. Στο 49’ ο ρέφερι έδωσε τραβηγμένο πέναλτι για μαρκάρισμα του Παπασταθόπουλου στον Όγκοστιν, ενώ απέβαλε και τον διεθνή αμυντικό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Όγκοστιν ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Μπούρκι. Οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 56’ όταν ο Ιλσάνκερ πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Βεστφαλοί ξαναμπήκαν στο ματς στο 64’ όταν ο Ομπαμεγιάνγκ μείωσε από την «άσπρη βούλα», όμως παρά την ασφυκτική πίεση των τελευταίων λεπτών δεν κατάφεραν να σώσουν την παρτίδα.