Αγγλία

Χεσέ, επόπτης και… τάβλα η Άρσεναλ!

Ο Χεσέ πήρε το «όπλο» του! Με τον Ισπανό να σκοράρει στο ντεμπούτο του (47') και την Άρσεναλ να χάνει μυθικές ευκαιρίες, η Στόουκ επικράτησε 1-0 των Λονδρέζων -των οποίων δεν μέτρησε καθαρό γκολ!

Καταραμένη… Άρσεναλ!

Για όγδοη σερί χρονιά(!), οι Λονδρέζοι απέτυχαν να κάνουν το 2/2 στο ξεκίνημα της Premier League, με την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ να «πληρώνει» τις απίστευτες χαμένες ευκαιρίες της, αλλά και τη λανθασμένη υπόδειξη του επόπτη σε τέρμα του Λακαζέτ, χάνοντας 1-0 από τη Στόουκ, στο «Μπριτάνια»!

Σκόρερ για τους γηπεδούχους, ο Χεσέ, στο 47', με τον Ισπανό να βρίσκει δίχτυα στο ντεμπούτο του με τους «πότερς», λίγες, μόλις, μέρες μετά την επίσημη ανακοίνωση της απόκτησής του, με τη μορφή δανεισμού, από την Παρί Σεν Ζερμέν!

Ο 24χρονος επιθετικός -που ψάχνει, επιτέλους, να «στεριώσει» κάπου- άνοιξε… λογαριασμό, έπειτα από πάσα του Μπεραχίνο. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι σαν να «ξύπνησαν», αφού, σκεφτείτε, πέρα από την προβολή του Ράμσεϊ, που «έβγαλε» ο Μπάτλαντ, στο 28', δεν είχαν καταφέρει να να ανησυχήσουν ουσιαστικά τη Στόουκ.

Για τα επόμενα λεπτά, ωστόσο, έως και τη λήξη του αγώνα, «κατασκήνωσαν» στην εστία του Άγγλου τερματοφύλακα (έστω και αν αυτό έγινε εντελώς άναρχα) και έχασαν, πραγματικά, μυθικές ευκαιρίες, για να πάρουν, όχι απλά τον βαθμό, αλλά ακόμα και τη νίκη!

Πάντως, στο 62', χρειάστηκε η μεγάλα επέμβαση του Τσεχ, προκειμένου ο Μπεραχίνο και η σουτάρα του να μην τελειώσουν πρόωρα το ματς. Δέκα λεπτά αργότερα, δε, η Άρσεναλ σωστά διαμαρτυρήθηκε για γκολ του Λακαζέτ που δεν μέτρησε, καθώς ο Γάλλος, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, καλυπτόταν εμφανώς. Ο επόπτης, όμως, είχε διαφορετική γνώμη…

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής (19/8)