Oλλανδία

Χρειάστηκε… βοήθεια ο Άγιαξ, στην εκπνοή η Ρόντα

Δύο αυτογκόλ της Σπάρτα χρειάστηκε ο Άγιαξ για να ανεβάσει στροφές και να επικρατήσει 4-0 στο ματς της 8ης αγωνιστικής της Eredivisie. Ανάσα για Ρόντα, που νίκησε με γκολ στις καθυστερήσεις τη Μπρέντα

Με… δώρα της Σπάρτα Ρότερνταμ πήρε το τρίποντο ο Άγιαξ, ο οποίος επικράτησε 4-0 στο «Άμστερνταμ Αρένα», στην όγδοη αγωνιστική της Eredivisie.

Οι παίκτες του «Αίαντα» δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, παρά τις ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να τους χαρίζουν το προβάδισμα με δύο αυτογκόλ.

Στο 39’ ο Σανουσί έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για το μοναδικό γκολ του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο 64’ ο Φλοράνους διπλασίασε τα τέρματα των αντιπάλων, παρεμβαίνοντας με το στήθος σε σουτ του Νέρες. Ο τελευταίος έβαλε το… πρώτο γκολ του Άγιαξ με σουτ λίγο έξω από τη μικρή περιοχή για το 3-0, ενώ ο Γιουνές με μακρινό σουτ που κόντραρε στα σώματα διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Ρόντα, που επικράτησε 1-0 της Μπρέντα. Μάλιστα, το κατάφερε με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Γκούσταφσον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μένοντας για δεύτερο σερί ματς στις νίκες.