Γερμανία

Χωρίς… φρένα η Γκλάντμπαχ! (video)

Την περυσινή εντυπωσιακή ομάδα θυμίζει ξανά η Γκλάντμπαχ, που επικράτησε 3-1 της Σάλκε, φτάνοντας τις πέντε συνεχόμενες νίκες στη Μπουντεσλίγκα.

Μπορεί ακόμη να λογίζεται ως υπηρεσιακός, αλλά ο Αντρέ Σούμπερτ που αντικατέστησε τον Λουσιάν Φαβρ στην τεχνική ηγεσία της Γκλάντμπαχ, οδηγεί την ομάδα από νίκη σε νίκη. Και βάση των αποτελεσμάτων μέχρι τώρα, μάλλον θα κερδίσει τη θέση του μόνιμου.

Η Γκλάντμπαχ, που ξεκίνησε τη σεζόν με πέντε ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, έχει μεταμορφωθεί στα χέρια του Σούμπερτ, ο οποίος την οδήγησε σε νέα νίκη, αυτή τη φορά με 3-1 επί της Σάλκε, φτάνοντας τις πέντε συνεχόμενες. Πλέον, η Μπορούσια θυμίζει την περυσινή εντυπωσιακή ομάδα, που εξασφάλισε την έξοδο στο Champions League.

Στο παιχνίδι με τους «βασιλικούς μπλε» προηγήθηκε με τέρμα του Στιντλ στο 32’, αλλά ισοφαρίστηκε ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου από αυτογκόλ του Κρίστενσεν. Στην επανάληψη «κυνήγησε» περισσότερο το γκολ και δικαιώθηκε άλλες δύο φορές. Στο 70’ ο Ράφαελ έδωσε εκ νέου προβάδισμα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 84’ ο Κορμπ. Για τους φιλοξενούμενους, αυτή ήταν η τρίτη φετινή ήττα, που τους κράτησε στην τρίτη θέση.