Γαλλία

Ζορίστηκε, αλλά νίκησε η Μονακό (video)

Με σκορ 2-1 και αφού ο Ζαρντίμ αναγκάστηκε να ρίξει στο ματς και τον Φαλκάο, η Μονακό επικράτησε κόντρα στη Μπορντό που της έβαλε δύσκολα και έφτασαν τους 68 βαθμούς.

Μπορεί ο νους να πήγαινε στο ματς με την Σίτι, αλλά το ματς με την Μπορντό δεν ήταν εύκολο. Χρειάστηκε να περάσει στο ματς ο Φαλκάο και να δώσει την πάσα στον Μπαπέ στο 68' για ν' ανοίξει το σκορ η Μονακό, ενώ στο 74΄ο Μουτίνιο με εκπληκτικό γκολ έκανε το 2-0. Σοβαρό διπλό λάθος της άμυνας των πρωτοπόρων στη φάση του γκολ της Μπορντό, στους 68 πλέον η ομάδα του Ζαρντίμ, πέντε πάνω από τη Νις και έξι από την ΠΣΖ που έχει ματς λιγότερο.

Με το μυαλό στη ρεβάνς με την Σίτι οι ποδοσφαιριστές της Μονακό, βρήκαν σθεναρή αντίσταση από την καλά οργανωμένη Μπορντό στο πρώτο μέρος και μοιραία έμειναν στο 0-0. Μάλιστα τις καλύτερες στιγμές στα πρώτα 45 λεπτά είχαν οι «Γιρονδίνοι» με τον Πλάσιλ στο 30’, αλλά και στο 44’ με τον Ζερμέν. Από την άλλη οι Μονεγάσκοι, παρά τα πολλά κόρνερ που κέρδισαν στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσαν ν’ απειλήσουν και πέρα από ένα μακρινό σουτ του Λεμάρ, που εξουδετέρωσε με δυσκολία ο Καρασό, δεν είχαν άλλη καλή φάση.

Η Μονακό θέλησε να πιέσει ξανά την Μπορντό και στο 49’ με τον Λεμάρ, ενώ ο Μπαπέ έπιασε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Γκάγιτς πάνω στη γραμμή απομάκρυνε. Έτσι το ματς έφτασε στο 65’ και ο Ζαρντίμ αναγκάστηκε να φέρει στο ματς από τον πάγκο τον Ρανταμέλ Φαλκάο, όμως στο 66’ η Μπορντό με τον Πλάσιλ απείλησε με μακρινό σουτ για πρώτη φορά στην επανάληψη για την Μπορντό.

Τελικά η Μονακό κατάφερε να βρει τη λύση στο 10ο κόρνερ που κέρδισε άνοιξε το σκορ, με τον Φαλκάο να παίρνει κεφαλιά, με δεύτερη προσπάθεια να τη στρώνει με το δεξί στον Μπαπέ που με πλασέ νίκησε τον Καρασό για το 1-0 στο 68’. Αφού ξεκλείδωσε την άμυνα της Μπορντό, ο Ζοάο Μουτίνιο με ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0. Ο Ουνάς στο 82’ με μακρινό σουτ λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Σούμπασιτς, αλλά αυτός απέκρουσε με γροθιές, αλλά ένα διπλό λάθος από κακό γύρισμα του Ζέμερσον και ένα από τον Σούμπασιτς, έδωσαν την ευκαιρία στο Ρολάν να σκοράρει στο 84’ και να ξαναβάλει τους «Γιρονδίνους» στο ματς. To 2-1 δεν άλλαξε και η Μονακό πήρε το τρίποντο.