Πορτογαλία

«Ζωντανή» για Ευρώπη η Μαρίτιμο

Εξακολουθεί να ελπίζει για την έξοδο στο Europa League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου η Μαρίτιμο, μετά το 2-1 επί της Τσάβες για την 28η αγωνιστική της Superliga.

Η Μαρίτιμο νίκησε δύσκολα 2-1 την Τσάβες εντός έδρας στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 28η αγωνιστική της Superliga και μείωσε στο -6 από την προνομιούχο πέμπτη θέση και την Γκιμαράες, ελπίζοντας ακόμα για την έξοδο στο επόμενο Europa League και αφήνοντας τους φιλοξενούμενους χωρίς στόχο στις υπόλοιπες έξι αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της σεζόν.

Η Μαρίτιμο ήταν πολύ ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με τον Κεϊτά. Στο δεύτερο ημίχρονο, συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο, όμως σε μια αντεπίθεση της Τσάβες, ο Πεντριγκάο πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε. Η Μαρίτιμο συνέχισε να πιέζει και σε, μια αντεπίθεση για σεμινάριο προπονητικής, ο Ξαβιέ στο 83’ έκανε το 2-1. Αυτό ανάγκασε την Τσάβες να βγει μπροστά, όμως αυτή η πίεση δεν έφερε αποτέλεσμα.