Ειδήσεις

Πραγματική… Μεγάλη Βρετανία!

Σούπερ έκπληξη στην πρώτη ημέρα του Ευρωμπάσκετ, με την Μεγάλη Βρετανία -στην παράταση- να παίρνει παλικαρίσια νίκη με σκορ 75-71 κόντρα στο Ισραήλ.

Νωρίς-νωρίς οι «βόμβες» στο φετινό Ευρωμπάσκετ. Η Μεγάλη Βρετανία με μια συγκλονιστική εμφάνιση –κι αφού χρειάστηκε την παράταση- επικράτησε του… φαβορί, Ισραήλ με 75-71 για τον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης.

Προσπάθησαν να αποφύγουν το «κάζο» οι Ισραηλινοί, που έδειξαν πως γυρνούν… τούμπα το ματς, αλλά στο τέλος άλλοι πανηγύρισαν. Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζόνσον με 22 πόντους, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησαν οι Ατσάρα και Χέσον με 18 και 14 αντίστοιχα.

Για τους ηττημένους πάλευε ο Νισίμ με 17 πόντους, την ώρα που είχαν τραγικά ποσοστά στις βολές με μόλις 17/32!

Το ματς:

Με τον Ελιγιάχου να τα… σπάει στην αρχή, οι Βρετανοί προηγήθηκαν νωρίς 11-3. Οι Ισραηλινοί ναι μεν μείωσαν, αλλά παρέμειναν πίσω με 22-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το επόμενο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς πολλές συγκινήσεις, με τους νησιώτες να διατηρούν –έστω και οριακά- το προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-30, με τον Τζόνσον να είναι το… κάτι άλλο!

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε στο ίδιο τέμπο, με τους Βρετανούς να παραμένουν «αφεντικά» στον αγώνα, όντας σταθερά τουλάχιστον στο +3, αλλά στο 27’, οι Ισραηλινοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν (47-47) και να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (52-47). Ο Κάσπι έδειξε να παίρνει «φωτιά» και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με οκτώ πόντους (62-54), ενώ 2:30’ πριν το φινάλε, το Ισραήλ ήταν μπροστά με 66-58.

Με τους Ατσάρα και Χέσον να κάνουν απίστευτα πράγματα, η Μεγάλη Βρετανία κατάφερε να το γυρίσει και οδήγησε το ματς στην παράταση (66-66), με τον Οχαγιόν να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Σίβεκ πέρασε μπροστά με 4 πόντους (71-67). Αλλά και πάλι η Μεγάλη Βρετανία δεν είχε πει τη τελευταία της κουβέντα. Με συνολικό σερί 8-0, πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 75-71, κάνοντας ιδανικό ποδαρικό στο Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 30-34, 52, 47, 66-66, 71-75

Ισραήλ (Σίβεκ): Λίμοναντ 17, Νισίμ, Χανότσι, Τάιους 2, Ελιγιάχου 11, Κάσπι 13, Πνίνι 1, Οχαγιόν 9, Χαλπερίν 12, Κοζικάρο, Γκριν 4, Καντίρ 2

Μεγάλη Βρετανία (Πράντι): Ατσάρα 18, Λόρενς 7, Ρόμπινσον 2, Βαν Όστρουμ, Σάλιβαν 8, Μάρεϊ, Χέσον 14, Φρέιζερ, Κλαρκ 3, Αντεγκμπόνε 2, Μπόατενγκ, Τζόνσον 22