«Πράσινος μάστορας»

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ γυναικών, νικώντας το Ελληνικό 60-59 στα τελευταία δευτερόλεπτα στη Λεωφόρο.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 60-59 το Ελληνικό στο κλειστό της Λεωφόρου, στο μεγάλο ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ γυναικών, κάνοντας μια μεγάλη «ανατροπή» στα τελευταία λεπτά και «έπιασε» της περυσινές νταμπλούχες στην κορυφή της βαθμολογίας, βάζοντας «φωτιά» στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχες βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με διψήφιες διαφορές, αλλά πήραν τη νίκη και υποχρέωσαν τις νταμπλούχες στην πρώτη φετινή τους ήττα. Η Εϊβερι 9’’ πριν τη λήξη ήταν άστοχη από τις βολές, αλλά στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης, η Σταμάτη δεν κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στις φιλοξενούμενες.

Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου ήταν ισόπαλες (15-15). Το Ελληνικό στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης «πάτησε» για λίγο το… γκάζι και ξέφυγε με 22-30 στο 18’. Το «τριφύλλι» αντέδρασε, μειώνοντας σε 27-30 (19’), αλλά οι νταμπλούχες Ελλάδας πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες με 28-32.

Οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες στην τρίτη περίοδο και στο τέλος της ήταν μπροστά με 39-47. Ο Παναθηναϊκός, όμως, εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του, έπαιξε πολύ καλή άμυνα και, έχοντας για οδηγό την Εϊβερι, προηγήθηκε με 59-54 ένα λεπτό πριν από το φινάλε. Το Ελληνικό μείωσε σε 60-59 (39:49), αλλά το «τριφύλλι» πήρε τελικά τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-15, 28-32, 39-47, 60-59

Παναθηναϊκός(Πρέκας): Καλέντζου 5 (1/6τρ.), Δανούση, Αυτζή 1, Κόνιαλη, Ολιβερ 26(10/13 διπ., 6/9 βολ., 17 ριμπ., 1 ασίστ , 3 κλεψ.), Σλούκα, Εϊβερι 14(5/7 διπ., 1/4τρ., 1/4βολ., 4 ασίστ) , Γλυνιαδάκη, Κυριακοπούλου 10(3/10διπ., 1/1τρ.)

Ελληνικό (Καπογιάννη): Παπαμιχαήλ 4, Σταμάτη 7(1/8διπ., 1/ 4 τρ.), Καλογήρου 10 (4/5 διπ., 3 ριμπ.), Κοσμά 3 (7 ριμπ.), Μαγκλάρα, Μπαλτά, Νικολαίδου (6 ριμπ.), Χαλιβέρα 16 (5/9διπ., 1/5 τριπ., 3 ριμπ., 2 ασίστ , 2κλεψ.), Τζόνσον 17(7/15 διπ., 3/6βολ., 11 ριμπ., 3 κλεψ.), Μπόνη 2, Φουράκη Β., Φουράκη Σ.