Γαλλία

Πρωταθλήτρια χειμώνα η Μαρσέιγ

Με τον Βέλγο, Μιτσί Μπατσουαγί να σκοράρει το νικητήριο γκολ, η Μαρσέιγ νίκησε δύσκολα τη Λιλ με 2-1 και πλέον βρίσκεται τρεις πόντους μπροστά από την Παρί με τη λήξη του 1ου γύρου.

Η Μαρσέιγ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, μετά την εντός έδρας γκέλα της Παρί Σεν Ζερμέν και κατάφερε με τη νίκη απέναντι στη Λιλ, ν’ αυξήσει την διαφορά της από την Παρί στο +3. Ο Ρου με αυτογκόλ μετά από εκτέλεση κόρνερ είχε ανοίξει το σκορ για λογαριασμό της Μαρσέιγ στο 32ο λεπτό και το 1-0 για τους γηπεδούχους ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Η Λιλ έφτασε στην ισοφάριση, λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με τον Γκουεγιέ. Ωστόσο η Μαρσέιγ, κατάφερε να πάρει και πάλι προβάδισμα, οκτώ λεπτά αργότερα. Ο Βέλγος Μισί Μπατσουαγί με μια ωραία προσωπική προσπάθεια, μετά από συνδυασμό των Τοβέν και Ζινιάκ, πήρε τη μπάλα, απέφυγε έναν αντίπαλο και γυρνώντας το σώμα του έκανε το 2-1.