Πρώτη… απογείωση για τον Ίκαρο

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των ανδρών πανηγυρίζει ο Ίκαρος που επικράτησε στην έδρα του του Απόλλωνα Πάτρας με 72-64, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αποδίδοντας καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Ίκαρος νίκησε τον Απόλλωνα στην Χαλκίδα με 72-64, για την 2η αγωνιστική, κάνοντας παράλληλα σεφτέ στο φετινό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα χάρις στα πολύ καλά ποσοστά τους στα δίποντα και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν την πρώτη τους νίκη.

Σάτον και Γκόβενς ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους. Ο Αργυρόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πατρινών.

Στα αξιοσημείωτα τα κακά ποσοστά από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και από τις δύο ομάδες. 11/25 (44%) για τους
γηπεδούχους και 21/33 (64%) για τους φιλοξενούμενους.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ και προηγήθηκαν με 0-4, όμως οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη χάρις το καλό τους ξεκίνημα από τα 6,75μ. (2/2 τρίποντα) δεν άργησαν να προσπεράσουν (11-7) και να βρεθούν και στο +5 (15-10). Ο Απόλλων περιόρισε τα λάθη του στο ελάχιστο και με επιμέρους 8-1 ξαναπέρασε μπροστά (16-18) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Γκαγκαλούδης, ωστόσο ήταν αυτός που… είπε την τελευταία λέξη με τρίποντό του για το 19-18. Με συγκέντρωση και μεθοδικότητα και εκμεταλλευόμενοι τα κακά ποσοστά των Πατρινών οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα σε όλη τη δεύτερη περίοδο ενώ με ξέσπασμά τους και σερί 8-0 βρέθηκαν στο +10 (37-27) και με καλάθι του Άσκα στη συνέχεια στο +11 (39-28). Μείωσε στο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους ο Τέιλορ με βολές (39-30).

Το καθαρό μυαλό δεν έλειψε από τον Ίκαρο και στην τρίτη περίοδο. Η ομάδα της Χαλκίδας φρόντιζε να διατηρεί τη διαφορά που είχε πάρει σε διψήφιο αριθμό αλλά ο Χοτ με τα τρίποντά του κατάφερε να μειώσει στους επτά (56-49) στο τέλος του δεκαλέπτου και να ανεβάσει την ψυχολογία των παικτών του Βετούλα. Και η πίεση του Απόλλωνα δεν σταμάτησε εκεί με τον Ουίλσον να μειώνει στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου από τα 6,75μ. σε 56-52. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους. Απάντησαν με επιμέρους 9-3, ξαναβρέθηκαν στο +10 (65-55) και απέκτησαν… ψυχολογικό προβάδισμα για τη νίκη στην οποία και έφτασαν με 72-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-29, 56-49, 72-64

Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ 5 (1), Γκόβενς 14 (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Παπανικολόπουλος 3 (1), Άσκα 12, Μανωλόπουλος 6 (1), Σάτον 15 (17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γκαγκαλούδης 8 (1), Σπανός 3 (1), Μπορόβνιακ, Βουγιούκας, Μπεκ 6 (1), Μπέμπης.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Χιλ 2, Αργυρόπουλος 13, Τέιλορ 10 (5 ριμπάουντ), Ουίλσον 11 (2), Λιανός 3, Πελεκούδας, Νιφόρας, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 3, Χοτ 10 (2), Μπολντς 4