Super League 2

«Ροντέο» στον Βόλο!

Σ’ ένα ματς που είχε πέντε γκολ, ο Ολυμπιακός Βόλου ανέτρεψε το σκορ και νίκησε τον Απόλλωνα 1926 με 3-2. Από το 63’ με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι. Νωρίτερα, οι φιλοξενούμενοι το είχαν φέρει… τούμπα!

Άκρως θεαματική ήταν η πρεμιέρα της τρίτης αγωνιστικής της Football League, καθώς ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε με 3-2 του Απόλλωνα 1926, σ’ ένα παιχνίδι που είχε κυριολεκτικά τα πάντα! Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έπαιζαν για μισή ώρα με παίκτη λιγότερο.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το ματς, καθώς μόλις στο έβδομο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το… κεφάλι στο σκορ, με δράστη τον Νιάζ Κούτσι. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα «πατήματά» τους στο γήπεδο και κατόρθωσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 27’ χάρη στον Χρήστο Ευσταθίου. Στα εναπομείναντα λεπτά, αμφότερες οι ομάδες έχασαν τις ευκαιρίες τους, αλλά το 1-1 έμελλε να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, σ’ ένα απολύτως ισορροπημένο 45λεπτο (ίδιες προσπάθειες και μοιρασμένη κατοχή).

Αν το πρώτο ημίχρονο ήταν καλό, το δεύτερο ήταν εντυπωσιακό. Μέσα σε τέσσερα λεπτά έγιναν δύο ανατροπές! Πρώτα ο Απόλλωνας μετέτρεψε το εις βάρος του -από το 7’- 1-0 σε 1-2 (ο Τσούτσης στο 56’) και μετά ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε εκ νέου τα… ηνία κάνοντας το 3-2 (ο Μακρυδημήτρης στο 57’ και ο Μπιτάνγκ στο 59’). Η κατάσταση βελτιώθηκε όμως ξανά για τον σύλλογο της Καλαμαριάς, καθώς οι Βολιώτες έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κώστα Μπάρμπα στο 63’. Παρά τις προσπάθειες και των δύο όμως, δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Πλέον, ο Ολυμπιακός Βόλου «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας του βορείου ομίλου και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην 6η θέση.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός Βόλου (Ν. Παντέλης): Κολίτσι, Ζέρης, Μαργαρίτης, Γιαλούσης, Μπάρμπας, Μακρυδημήτρης, Μαρτίνεθ (47’ Μέζα), Μπιτάνγκ, Νικολιάς (67’ Κεσίδης), Πινάρες, Κούτσι (84’ Διαμαντόπουλος).

Απόλλων 1926 (Θ. Γράφας): Βρονταράς, Γαλανόπουλος, Κατσιαρός, Δήμου (87' Καράμπελας), Μπερντέν, Ακασού (79’ Σουλίδης), Ολίσε, Νατσιόπουλος (67’ Γκέσιος), Ευσταθίου, Τσούτσης, Β. Παπαδόπουλος.