Σαν… Παναθηναϊκός

Σε θέση ισχύος με το... καλημέρα! Ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολη νίκη στη Ρόδο επί του Κολοσσού με σκορ 81-61 και απολαμβάνει ήδη την «μοναξιά» της κορυφής στην Α1. Comeback Λουκά, καλός ο Ράιτ.

Διπλασίασε τις νίκες του στην φετινή Α1 ο Παναθηναϊκός που επικράτησε στη Ρόδο του τοπικού Κολοσσού με σκορ 81-61 και από πολύ νωρίς οδηγεί την… κούρσα της Α1 (δεδομένου ότι εκκρεμεί και το Άρης-ΠΑΟΚ)!

Καθοριστικό στην εξέλιξη του ματς το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι πράσινοι είχαν επιμέρους σκορ 31-13 και… τέλειωσαν νωρίς-νωρίς τη δουλειά.

Ροτέισον απ’ τον Ιβάνοβιτς ενόψει και Μπάγερν Μονάχου, πρώτοι σκόρερ οι Μπατίστα, Γιάνκοβιτς με 12 πόντους, επανεμφανίστηκε ο Μαυροκεφαλίδης (4’), ενώ ο Ράιτ ήταν ξανά θετικός με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ (σε 10’). Απ’ τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζέιμς που σταμάτησε στους 21.

inner

Το ματς:

Σε… διαγωνισμό τριπόντων επιδίδονταν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά -και ταυτόχρονα σε κάποια εύκολα χαμένα λέι-απ, με τον Κολοσσό να προηγείται 10-8 στο 4’. Το show απ’ τα 6,75 (με Διαμαντίδη και Φώτση) συνεχίστηκε και ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα με 16-10. Ο ρυθμός ολίγον τι έπεσε, με τους Ροδίτες να μην αφήνουν το τριφύλλι να ξεφύγει και με σερί 7-1, κατάφεραν στην εκπνοή να ισοφαρίσουν σε 17-17 (με τρίποντο του Μπούλιαν).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι πράσινοι πήγαν περισσότερο μέσα στην ρακέτα και… έφυγαν ξανά με 6 (20-26). Γκιστ και Σλότερ έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι, η πράσινη άμυνα έδεσε και μέσα σε τρία λεπτά η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο 17’ (25-40). Η επίθεση είχε πάρει… φωτιά για τον Παναθηναϊκό, οι παίκτες του Ιβάνοβιτς είχαν ζεσταθεί και παρά το ροτέισον δεν έχαναν το ρυθμό τους, κάτι που τους είχε φέρει άνετα σε θέση «αφεντικού» στην ανάπαυλα, με το 30-48.

inner

Με τον Ράιτ να… αρπάζει την ευκαιρία του και να ταΐζεται εξαιρετικά, οι πρωταθλητές Ελλάδας έτρεξαν σερί 2-8 και το 32-56 έμοιαζε σαν φυσιολογική εξέλιξη (25’). Η αλήθεια είναι πως η μεγάλη διαφορά έφερε χαλάρωση στο στρατόπεδο του τριφυλλιού και στις δύο άκρες του παρκέ. Διότι η επίθεση έπαψε να λειτουργεί, η άμυνα δεν ήταν από… γρανίτη και σιγά-σιγά ο Κολοσσός βρήκε την ευκαιρία να ροκανίσει το εις βάρος του σκορ. Και απ’ το -24, να μειώσει στους 13 στο τέλος του δεκάλεπτου (48-61)!

Κι όταν ο Τζέιμς μείωσε ακόμα και στους 10 (51-61), όλος ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και ξαναπήρε τα πάνω του με δύο τρίποντα απ’ τους Μπλουμς και Φώτση (51-67) να σταματούν κάθε συζήτηση για ενδεχόμενο comeback. Τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν διαδικαστικά, με το ροζ φύλλο αγώνα να ‘χει κριθεί κι απλώς τον Μπατίστα να διευρύνει τη στατιστική του με προσωπικούς πόντους, την ώρα που ο αρχηγός των Ροδιτών, ο Τσάμης διαμόρφωσε το τελικό 61-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 30-48, 48-61, 61-81

Κολοσσός Ρόδου (Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 2, Σιόλογκας, Καρίμ 3, Τζέιμς 21, Σμιθ 9, Στεφανίδης 9, Λίντεν, Τσάμης 7, Χέιγκινς, Κανίτσης, Μπούλιαν 10

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 11, Μποχωρίδης 2 (5ασίστ), Γιάνκοβιτς 12, Φώτσης 9, Παππάς, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 7 (5ασίστ), Γκιστ 8, Μπατίστα 12 (9ρ.), Μπλουμς 9 (3), Ράιτ 9 (5ρ.).