Πόλο

Σαρωτικός και στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός

Πέρασε από το Λαιμό και διατηρήθηκε αήττητος ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε 10-7 της Βουλιαγμένης στην 18η αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Με τρομερή εμφάνιση σε δεύτερο και τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 10-7 της Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού στο μεγάλο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Α1 πόλο ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν με το απόλυτο των νικών μετά από 18 παιχνίδια, έχοντας ως πρώτο σκόρερ στο Λαιμό τον Γεννηδουνιά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο (2-0). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε μέχρι το ημίχρονο ενώ στην τρίτη περίοδο πήρε ευρύ προβάδισμα τεσσάρων γκολ, κρατώντας το «0» στην άμυνα.

Η Βουλιαγμένη δεν κατάφερε να αντιδράση, παρότι κυριάρχησε στο τελευταίο οκτάλεπτο, με την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου να πανηγυρίζει μια ακόμα νίκη.

ΝΟ Βουλιαγμένης– Ολυμπιακός 7-10
Οκτάλεπτα: 2-0, 3-5, 0-4, 2-1.
Βουλιαγμένη (Λούδης): Κοπελιάδης 1, Χρυσοσπάθης 2, Γούβης 1, Αφρουδάκης 1, Καπότσης 1, Σολανάκης 1.
Ολυμπιακός (Βλάχος): Μυλωνάκης 1, Γεννηδουνιάς 4, Φουντούλης 1, Μουρίκης 3, Κολόμβος 1.

Εδραιώνεται στην τέταρτη θέση της Α1 ο ΑΝΟ Γλυφάδας που επικράτησε 8-4 του Παλαιού Φαλήρου και απομακρύνθηκε στο +6 από τον πέμπτο.

Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη είχε τα ηνία σε όλη τη διάρκεια του ματς, ενώ ξέσπασε στην τελευταία περίοδο.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση ο Γάρδικας του Φαλήρου, με το φύλλο αγώνα να κάνει λόγο για βιαιοπραγία, ενώ για την ίδια φάση αποβλήθηκε με αντικατάσταση ο Φωτόπουλος του ΑΝΟΓ.

ΑΝΟ Γλυφάδας – Π. Φάληρο 8-4
Οκτάλεπτα: 0-0, 2-0, 1-2, 5-2.
ΑΝΟ Γλυφάδας (Μάζης): Τζελάτης 1, Παπαναστασίου 1, Αλεξίου 1, Κατσαούνης 1, Σκουμπάκης 2, Γιαννόπουλος 2.
Π. Φάληρο (Μαμούρης): Αλαφραγκής 1, Θεοδωρόπουλος 2, Τρούλος 1.

Με γκολ ελάχιστα πριν το φινάλε ο ΝΟ Πάτρων πήρε σημαντική ισοπαλία στη Νέα Σμύρνη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι Πατρινοί πήραν προβάδισμα σε περίπτωση που οι δύο ομάδες συναντηθούν στα πλέι άουτ, με τον Κανελλόπουλο να γίνεται το πρόσωπο του αγώνα, με το γκολ που πέτυχε 4’’ πριν το φινάλε.

Δυνατά μπήκαν στο ματς οι «κυανέρυθροι» παίρνοντας τα ηνία με 5-2 στην πρώτη περίοδο. Παρά την διαφορά τριών γκολ που είχαν οι δύο ομάδες στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι Πατρινοί έκαναν την «έκρηξη» και με δικό τους επιμέρους 5-2 έφυγαν με την ισοπαλία.

Πανιώνιος – ΝΟ Πατρών 11-11
Τα οκτάλεπτα : 5-2, 2-3, 2-1, 2-5
Πανιώνιος (Δήμου): Καρακάσης 3, Κουτσιαλής 2, Μαζοκοπάκης 2, Κουλιεράκης 2, Θεοδόσης 1, Γαβαλάς 1.
ΝΟ Πατρών (Λαμπάτος): Αθανασίου 4, Κανελλόπουλος 1, Τουλγαρίδης 1, Καλιοράκης 1, Φύκουρας 1, Παπάκος 1, Γκότσης 1, Δουρίδας 1.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη στον Πειραιά πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβλήθηκε 12-8 του Εθνικού.

Οι απουσίες των τιμωρημένων Τζωρτζάτου και Τζώρτζη φαίνεται πως στοίχησαν στους Πειραιώτες που πάλεψαν το ματς όμως λύγισαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Εθνικός - ΠΑΟΚ 8-12
Οκτάλεπτα: 2-3, 4-4, 1-3, 1-2.
Εθνικός (Κουντουδιός): Σιώνης 2, Παπαδόγκωνας 3, Χονδροκούκης 2, Φούτρης 1.
ΠΑΟΚ (Βέργος): Ζάτοβιτς 3, Προσινικλής 1, Νικολαΐδης 2, Παπαποστόλου 2, Σάριτς 3, Τσολακούδης 1.

Πήραν… φωτιά στα δίχτυα στη νίκη του Υδραϊκού επί του Καλαμακίου με το «βαρύ» 20-14.

Σε ένα ματς που κυριάρχησε η επιθετική δραστηριότητα, οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί σε πρώτη και τρίτη περίοδο και πήραν διαφορά που τους οδήγησε στην άνετη νίκη.

ΝΟ Καλαμακίου – Υδραϊκός 14-20
Τα οκτάλεπτα: 2-6, 5-3, 3-7, 4-4

ΝΟ Καλαμακίου (Χρυσάφης): Φλώρος Αν. 2, Αναγωνστόπουλος 1, Δουδέσης 2, Φαναριώτογλου 1, Καστανάκης 1, Αλεβίζος 5, Μπεκές 2.
Υδραϊκός (Κραβαρίτης): Μιτελούδης 1, Χατζηκυριακάκης 4, Κοτσάφτης 3, Μπλάνης 5, Σαρτζετάκης 2, Λιαπάκης 2, Στελλάτος 3.