Πορτογαλία

Σέρι… τέλος για Πόρτο

Η Πόρτο έμεινε στο 1-1 με την Γκιμαράες και δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί των νικών που είχε κάνει. Δείτε τι έγινε και στα υπόλοιπα παιχνίδια της Primeira Liga.

Δεν συνέχισε… τα δικά της η Πόρτο μένοντας ισόπαλη στον αγώνα με την Γκιμαράες.

Οι «δράκοι» δεν κατάφεραν να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί που είχαν δημιουργήσει μέχρι τώρα (3/3) στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, αφού η συγκάτοικος της στην κορυφή της απέσπασε ισοπαλία (1-1).

Τα δύο τέρματα της αναμέτρησης μπήκαν από το σημείο του πέναλτι, με την Πόρτο να προηγείται με τον Τζάκσον Μαρτίνες (61’). Οκτώ λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά του Μπέρναρντ Μένσα να πετύχει γκολ από την άσπρη βούλα.

Την κορυφή πλησίασε η Μαρίτιμο, μετά τη νίκη της επί της Πενιαφέλ. Η νησιώτικη ομάδα δεν απειλήθηκε από την αντίπαλο της και κατάφερε να επικρατήσει εύκολα με 2-0. Τα τέρματα πέτυχαν οι Φρανσέρτζιο (50’) και Γουίκς (64’).

Από την άλλη η Μποαβίστα πήρε την πρώτη της νίκη για τη σεζόν, επικρατώντας της Ακαντέμικα με 1-0. Το μόνο γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Οφόρι, ο οποίος όμως σκόραρε στο τέρμα της ομάδας του.

Ισόπαλες ήρθαν οι Πάκος Φερέιρα με την Ζιλ Βιθέντε, με τις δύο ομάδες να μένουν και αυτές στο 1-1.Το σκορ άνοιξε Ρικάρντο (43’) για τους γηπεδούχους, με τον Πεκς από πλευράς Ζιλ Βιθέντε να ισοφαρίζει στο 73ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 9 παίκτες.