Βόλεϊ

Σφίγγει η… θηλιά για την ΑΕΚ

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε στη Γλυφάδα 3-0 σετ την «Ένωση», η οποία βρίσκεται ολοταχώς σε τροχιά πλέι άουτ, μία αγωνιστική πριν το φινάλε του 1ου γύρου στην Volleyleague

Καλές μεταγραφές και μεγάλη προσπάθεια χρειάζεται η ΑΕΚ για να αποφύγει πλέον τα πλέι άουτ και τον πιθανό υποβιβασμό στην Α2 Ανδρών μετά και την νέα ήττα με 3-0 (14-25, 21-25, 11-25) από τον Παμβοχαϊκό στο κλειστό της Γλυφάδας για την 11η αγωνιστική της Volleyleague.

Μία αγωνιστική πριν το φινάλε του 1ου γύρου στο πρωτάθλημα η «Ένωση» βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 6 πόντους.

Αντίθετα ο Παμβοχαϊκός έφτασε τους 15 πόντους και πλέον απέχει τρεις μακριά από την 4η θέση που βρίσκεται η Κηφισιά.
Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ασπιώτης με 18 πόντους και 65% αποτελεσματικότητα και εξαιρετικός για ένα ακόμα ματς ο Παπαδόπουλος με 11 και 7 μπλοκ. Συνολικά οι φιλοξενούμενοι είχαν 14 μπλοκ και 58% στην επίθεση.

Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ έκανε άσχημη εμφάνιση, αγωνιζόμενη με σύνθεση ανάγκης μετά την αποχώρηση και των Κρίνιτς, Παγιάν.

«Τραγικό» ποσοστό στην επίθεση με 28% και πολλά λάθη από την ομάδα του υπηρεσιακού τεχνικού Ζήνων Ζοφόλη και υπό το βλέμμα του νέου προπονητή Πλάμεν Χριστόφ, ο οποίος έχει πολύ δουλειά μπροστά του.

1ο σετ: Ο Παμβοχαϊκός έλεγξε πλήρως το σετ με εξαιρετικούς τους Παπαδόπουλο, Ασπιώτη να σημειώνουν 9 πόντους και να έχουν 5 από τα 6 μπλοκ της ομάδας του Βραχατίου. Η ΑΕΚ πάλεψε μέχρι το 6-7, αλλά στην συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε αρκετά όταν ο Κανέλλος πήγε στο σερβίς και με δύο άσσους έκανε το 9-18. Το σετ ολοκληρώθηκε 14-25.

2ο σετ: Με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν κυρίαρχος και στο δεύτερο με την ΑΕΚ να ακολουθεί στο σκορ μέχρι το 9-10. Στη συνέχεια ο Ασπιώτης ανέβασε την διαφορά στο +3 (9-12) και ο Ίλιτς με την λάθος επίθεση έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους Πελοποννήσιους (9-13). Στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 11-16 και στην συνέχεια 12-19. Η ΑΕΚ έκανε προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς, όταν μείωσε σε 19-23 και 21-24, αλλά ο Παμβοχαϊκός πήρε και αυτό το σετ με 21-25

3ο σετ: Ο Παμβοχαϊκός δεν άφησε περιθώρια στην ΑΕΚ και «καθάρισε» από την αρχή την αναμέτρηση όταν προηγήθηκε 1-7 και 2-8 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα, αφού βρέθηκαν μπροστά με 7-16 στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ και το σετ με ολοκληρώθηκε 11-25.

Διαιτητές: Φραγκάκης - Κυριοπούλου