Βόλεϊ

«Σιδεροκέφαλος» του Βορρά!

Απάντησε στο μπρέικ του Παναθηναϊκού, «άλωσε» με 3-0 σετ την Κυψέλη και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στον τελικό της Volleyleague ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών.

Παράταση ζωής για την πρόκριση στον τελικό της Volleyleague πήρε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβλήθηκε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης και ισοφάρισε (2-2) τη σειρά των ημιτελικών.

Με τον Γκόμεζ… on fire, οι Θεσσαλονικείς ήταν κυρίαρχοι στο τέταρτο ματς της -φοβερής μέχρι τώρα- σειράς, με αποτέλεσμα η πρόκριση να κριθεί στο τελευταίο παιχνίδι, που θα γίνει τη Δευτέρα (20/4 - 19:00) στο κλειστό της Πυλαίας.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό στα δύο πρώτα σετ, με αποκορύφωμα το δεύτερο που ολοκληρώθηκε μετά από σειρά ευκαιριών και για τις δύο ομάδες, ενώ το τρίτο μετατράπηκε σε… διαδικαστικού χαρακτήρα, με ένα τρομερό σερί του ΠΑΟΚ.

Η επιθετική δεινότητα του Γκόμεζ ήταν αυτή που έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, αλλά και τον κράτησε ζωντανό στη συνέχεια. Ο «δικέφαλος» πήρε το προβάδισμα στο +4 με 11-16, με τον Παναθηναϊκό να μένει κοντά στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρνει να περάσει μπροστά, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 1-0 στα σετ.

inner

Το δεύτερο σετ όμως ήταν συγκλονιστικό. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πήρε πρώτος ελαφρύ προβάδισμα, παρότι ο Γκόμεζ τα βρήκε σκούρα στην αρχή του σετ, στο ανεβασμένο μπλοκ των «πράσινων». Στο 9-7 του σετ έγινε μια μικρή διακοπή στο παιχνίδι, όταν ο διαιτητής ζήτησε να γίνουν συστάσεις στις εξέδρες, όμως από κει και πέρα το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Ένα σερί 4-0 έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε αμέσως και με αντίστοιχο τρόπο πήρε τα ηνία στο σετ (13-10).

Ο αγχωμένος Παναθηναϊκός συνέχισε να διατηρεί μια μικρή διαφορά, όμως ο ΠΑΟΚ δεν κατέθεσε τα όπλα. Από 23-20, έκανε το 24-24 και μετά από έξι χαμένες ευκαιρίες για τους «πράσινους» να πανηγυρίσουν το σετ, έκανε το 2-0 με 30-32.

Από κει και πέρα το παιχνίδι χάθηκε για τον Παναθηναϊκό, που ήταν σαν να μη μπήκε ποτέ στο γήπεδο για το τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ έκανε επίδειξη δύναμης και με απίστευτο σερί 17 πόντων έκανε νέο ρεκόρ κατακτώντας το σετ με 25-8.

inner

Μετά το τέλος του ματς, πάντως, ο κόσμος -που έδωσε βροντερό παρών και στα δύο ματς των ημιτελικών που έγιναν στην Κυψέλη- χειροκρότησαν ζεστά το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, ζητώντας τους να κάνουν «διπλό» στη Θεσσαλονική.

Τα σετ: 22-25, 30-32, 8-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 1 (άσσος), Κουκ 10 (8/28 επ, 2 άσσοι, 65% υπ - 55% άριστες), Πρωτοψάλτης 12 (10/29 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ - 48% άριστες), Χόι 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 3 (3/7 επ), Μπέλος 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 71% υπ -29% άριστες), Μπούρας (λ), Σαμαντάς, Παπαδόπουλος, Λουκάς

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 14 (10/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 20% υπ - 10% άριστες), Παντακίδης 9 (4/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουρνέτας, Ρανγκέλ 8 (6/7 επ, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 21 (18/38 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 1 (1/7 επ, 40% υπ - 20% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ - 47% άριστες), Εφραιμίδης 4 (4/9 επ, 42% υπ - 25% άριστες)