Euroleague

«Σίφουνας» ο Ζοτς!

Δεν φεύγει το... πόδι από το γκάζι για την Φενέρμπαχτσε! Η ομάδα του Ζοτς επικράτησε και της Ναντέρ με 83-66 και παραμένει αήττητη στην φετινή Ευρωλίγκα.

Το 5/5 έκανε η Φενέρμπαχτσε! Η ομάδα του Ομπράντοβιτς νίκησε και την Ναντέρ με 83-66 μέσα στην Τουρκία και έκλεισε τον πρώτο γύρο της φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκας αήττητη με τα καλύτερα να έρχονται!

Οι Γάλλοι -που πλέον έχουν δύο νίκες, τρεις ήττες- πάλεψαν το παιχνίδι, με την διαφορά να ανοίγει στα τελευταία τρία λεπτά. Κορυφαίος για ακόμα μια φορά ο φορμαρισμένος Μπογκντάνοβιτς που είχε 20 πόντους, ενώ από 16 και 15 πρόσθεσαν οι Πρέλτζιτς και Μπιέλιτσα αντίστοιχα.

Με τους Κλέιζα και ΜακΚάλεμπ να μένουν στον πάγκο στην αρχή του παιχνιδιού, η Φενέρμπαχτσε δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με την Ναντέρ να είναι ιδιαίτερα εύστοχη (10-9). Ωστόσο ο Μπογκντάνοβιτς πήρε... φωτιά προς στιγμήν και έδωσε μια διαφορά στους Τούρκους (19-13), με τον Κλέιζα στην εκπνοή να διατηρεί μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ομπράντοβιτς, με 23-19.

Η επίθεση και των δύο ομάδων δεν λειτουργούσε καλά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ακόμα κι έτσι όμως η Φενέρ κατάφερε να ξεφύγει, με τον Μπιέλιτσα να παίρνει προσωπικές ενέργειες και να οδηγεί την ομάδα του για πρώτη φορά στο +10 (34-24). Στη συνέχεια αμφότερες βρήκαν το... χέρι τους, τα καλάθια διαδέχονταν το ένα το άλλο, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να κλείσει στα ίδια σχεδόν επίπεδα (44-32).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 51-37, με την Ναντέρ να κάνει μια μίνι αντεπίθεση και να επιστρέφει στο ματς και στο -6 (51-45) με σερί 8-0! Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Φενέρμπαχτσε να ‘χει σχετικά ήρεμο το... κεφάλι της με το 58-50.

Κι όμως οι Γάλλοι είχαν ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη για να «πολεμήσουν». Γι’ αυτό και κατάφεραν στο 36’ να βρίσκονται πίσω στο σκορ με μόλις 4 πόντους (68-64)! Σε εκείνο το σημείο, όμως, «κατέρρευσαν». Με τους Τούρκους να πηγαίνουν στις προσωπικές μονομαχίες και να κερδίζουν συνεχόμενες βολές, με τον Μπογκντάνοβιτς να συνεχίζει το βιολί του και τους φιλοξενούμενους να τα χάνουν στην επίθεση, ήρθε ένα εκπληκτικό... φίνις με σερί 15-2(!) για να διαμορφωθεί το τελικό 83-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 44-32, 58-50, 83-66

Φενέρμπαχτσε(Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 10, Μπιέλιτσα 15, Μαχμούτογλου 5, Κλέιζα 9, Βίντμαρ 4, Ζόριτς 4, Σιπάχι, Μπογκντάνοβιτς 20, Πρέλντζιτς 16

Ναντέρ (Ντοναντιέ):Ενζουλιέ, Τζούντιθ 2, Τζαϊτέχ 4, Λάιτι 4, Μίτσαμ 3, Γκλάντιρ 10, Φόστερ 6, Τόμας 4, Τραορέ 20, Ντάνιελς 13