Βόλεϊ

Σήκωσε το πρώτο της σεζόν ο Ολυμπιακός!

Κυρίαρχος Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν για δεύτερη φορά του Φοίνικα Σύρου (3-1) στο Ρέντη και κατέκτησαν για 5η συνεχόμενη φορά το Λιγκ Καπ και 6η στην ιστορία τους.

Ακόμα μία απόδειξη ότι αυτή τη στιγμή είναι ο κυρίαρχος του ελληνικού βόλεϊ πρόσφερε ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν τον πρώτο τίτλο της σεζόν, καθώς επικράτησαν 3-1 για δεύτερη φορά του Φοίνικα Σύρου και σήκωσαν για 5η συνεχόμενη χρονιά το τρόπαιο του Λιγκ Καπ και 6η στην ιστορία τους.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ζουπάνης με 22 πόντους, ενώ για τους Συριανούς που ήταν ανταγωνιστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, 19 πόντους είχε ο Καϊσλασάλο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερο το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν με 3-8, αλλά με το καλό σέρβις του Σμαραγδή ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 10-10 και προσπέρασαν με 15-14. Ωστόσο, τα λάθη του Ολυμπιακού συνεχίστηκαν, ο Φοίνικας τα εκμεταλλεύτηκε και πήρε το σετ με 19-25.

Με την πολύ καλή ψυχολογία ο Φοίνικας μπήκε στο δεύτερο σετ, ψάχνοντας το θαύμα της ανατροπής, αλλά ο Σμαραγδής με σερί μπλοκ έφερε το σκορ στο 6-4, ενώ στη συνέχεια πήρε μπροστά και ο Ζουπάνης, με το σκορ να φτάνει στο 11-7. Παρ’ όλα αυτά, ο Φοίνικας είχε σφυγμό και έμενε στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, (18-16, 20-18), αλλά οι Πειραιώτες ήταν ψύχραιμοι στις κρίσιμες στιγμές, παίρνοντας το σετ (25-22) για το 1-1.

Στο τρίτο σετ που ήταν και το πιο κρίσιμο, από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός ήθελε μόλις δυο σετ και ούτε καν τη νίκη, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 11-12 και μάλιστα έφτασαν ισόπαλες στο 18-1. Εκεί μίλησε ο Ζουπάνης που με δύο σερί πόντους έκανε το 20-18, αλλά και πάλι ο Φοίνικας ισοφάρισε (20-20) με τον άσο του Λέσκοφ. Με μπλοκ του Πετρέα έγινε το 24-22 και με λάθος του Καϊσλασάλο έγινε το 25-22, δίνοντας την κούπα στην ομάδα του Πειραιά.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 25-23, 25-21