Αγγλία

Σκρτελ saves the… Reds!

Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη, προηγήθηκε, αλλά χρειάστηκε ένα γκολ του… λαβωμένου Μάρτιν Σκρτελ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, για να πάρει την ισοπαλία (2-2) από την Άρσεναλ στο «Άνφιλντ»!

Για πάνω από μισή ώρα, ο Σκρτελ έπαιζε «λαβωμένος» ύστερα από πάτημα του Ζιρού. Όμως, ήταν αυτός που με δικό του γκολ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε το βαθμό (2-2) στην ανώτερη Λίβερπουλ απέναντι στην Άρσεναλ, για τη 17η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «κόκκινοι» είχαν προηγηθεί με τον Κουτίνιο (45'), ωστόσο οι Ντεμπισί (45+2') και Ζιρού (65') έδωσαν το προβάδισμα στους «κανονιέρηδες», με τον Σλοβάκο αμυντικό να… μιλά στο τέλος.

Από το πρώτο… λεπτό είχε η Λίβερπουλ τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, με την Άρσεναλ απλά να… παρακολουθεί. Οι «κόκκινοι» είχαν την κατοχή, ωστόσο αυτή ήταν ανούσια, αφού η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με τον Μάρκοβιτς στο 35’. Έτσι, όλα έδειχναν πως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου θα έβρισκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ. Όμως, ο Κουτίνιο, ύστερα από ωραία προσωπική ενέργεια, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ρότζερς στο 45’, με τον Ντεμπισί δύο λεπτά αργότερα –και στη δεύτερη τελική για τους «κανονιέρηδες»- να διαμορφώνει το 1-1!

inner

Σχεδόν ίδιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Λίβερπουλ να πιέζει και την Άρσεναλ να περιμένει. Μάλιστα, μέχρι το 60’ οι «κόκκινοι» είχαν δύο καλές στιγμές να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, όμως, ο Ζιρού στο 65’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους «κανονιέρηδες». Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους, παρά τις ευκαιρίες από την ομάδα του Ρότζερς, ενώ το έργο τους έγινε ακόμη πιο εύκολο, μετά την αποβολή του Μπορίνι στο 90+2’. Ωστόσο, ο Σκρτελ –ο οποίος είχε τραυματιστεί στο κεφάλι- δεν είχε πει την τελευταία του… λέξη και με δικό του γκολ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων (από εννιά συνολικά) διαμόρφωσε το τελικό 2-2!

Οι συνθέσεις:

Λίβερπουλ (Ρότζερς): Τζόουνς, Τουρέ (81' Λάμπερτ), Σκρτελ, Σακό, Χέντερσον, Λούκας Λέιβα, Τζέραρντ, Μάρκοβιτς (74' Μπορίνι), Κουτίνιο, Στέρλινγκ, Λαλάνα.

Άρσεναλ (Βενγκέρ): Σέζνι, Ντεμπισί, Τσέιμπερς, Μερτεσάκερ, Γκιμπς, Φλαμινί, Σάντσες (90+'4 Μονρεάλ), Τσάμπερλεϊν (90' Κάμπελ), Καθόρλα, Γουέλμπεκ, Ζιρού (82' Κοκελέν)