Γαλλία

«Σοκ» για Μονακό!

Την ευκαιρία να διεκδικήσει έναν τίτλο έπειτα από πολλά χρόνια έχασε η Μονακό! Η ομάδα του Ρανιέρι ηττήθηκε στην παράταση 3-1 από τη Γκινγκάμπ στο «Ρουντουρού» και έχασε το εισιτήριο του τελικού.

Τεράστια πρόκριση για την Γκιγνκάμπ που πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας επικρατώντας 3-1 στην παράταση απέναντι στην Μονακό. Η ομάδα του Λοράν Μπλαν παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στο «Ρουντουρού» και έχασε μεγάλη ευκαιρία να διεκδικήσει έναν τίτλο έπειτα από πολλά χρόνια.

Το ματς στην κανονική διάρκεια έληξε 1-1 με τον Γιαταμπαρέ να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 7’. Ο Μπερμπάτοφ ισοφάρισε στο 36’ και το παιχνίδι παρά τις φάσεις που δημιουργήθηκαν έφτασε στην παράταση. Εκεί ήταν η ώρα των γηπεδούχων, που εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους και με τον Ατίκ και τον Γιαταμπαρέ πέτυχαν άλλα δύο τέρματα και ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο.