Σκωτία

Σόου Σαμαρά, πεντάρα η Σέλτικ

Με τον Γιώργο Σαμαρά να πετυχαίνει χατ-τρικ, η Σέλτικ συνέτριψε 5-2 εκτός έδρας την Κιλμάρνοκ για την 8η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ Σκωτίας.

«Σεληνιασμένος» ήταν ο Γιώργος Σαμαράς το απόγευμα του Σαββάτου (28/09) στο «Ράγκμπι Παρκ». Ο διεθνής επιθετικός πέτυχε χατ-τρικ (24’, 27’ και 88’) και έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ του Κόμονς (20’) στην εντυπωσιακή νίκη της Σέλτικ με σκορ 5-2 επί της Κιλμάρνοκ. Το τελευταίο τέρμα των «Κελτών», που παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας, πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Μπαλντέ. Οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να μειώσουν από 0-3 σε 2-3 πριν βγει το ημίχρονο, αλλά μέχρι εκεί…

Ακάθεκτη συνεχίζει και η Ινβερνές, που έκανε το τέσσερα στα τέσσερα εντός έδρας και συγκατοικεί στο ρετιρέ με τη Σέλτικ, έχοντας και ένα παιχνίδι περισσότερο. Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, επικράτησε 3-0 της Χιμπέρνιαν, με τον Μακάι να πετυχαίνει το πρώτο (11’) και τρίτο (61’) γκολ και τον Φόραν να σκοράρει ενδιάμεσα (59’).

Στην τρίτη θέση παρέμεινε η Μάδεργουελ, που νίκησε 3-1 με ανατροπή τη Ρος Κάουντι και περιμένει την Δευτέρα ένα στραβοπάτημα της Αμπερντίν για να μην την έχει πλέον συγκάτοικο. Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, δεν υπήρξε νικητής. Χαρτς και Νταντί Γιουνάιτεντ έμειναν στο 0-0 στο Εδιμβούργο, ενώ ισόπαλο 1-1 έληξε το Σεντ Τζόνστον-Πάρτικ.