Μαχητικά Αθλήματα

Ασημένιος στο Ταλίν ο Καραβάνος

Με ένα μετάλλιο στις αποσκευές και πολλές εμπειρίες ολοκληρώθηκε το διεθνές τουρνουά πάλης που διεξήχθη στο Ταλίν.

Ο Νίκος Καραβάνος θριάμβευσε στα 92κ. ελευθέρας και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο διεθνές τουρνουά πάλης που διεξήχθη στο Ταλίν. Σε μία πολύ δύσκολη κατηγορία, ο πρωταθλητής του ΑΠΟΡ απέδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και με έξι διαδοχικές νίκες βρέθηκε στον τελικό να διεκδικεί το χρυσό μετάλλιο.

Ο Καραβάνος νίκησε αρχικά τον Φινλανδό Λιέδες με 8-0, τον Πολωνό Ρουτκόβσκι με τεχνική υπεροχή, τον Λιθουανό Παουλάουσκας με τεχνική υπεροχή. Στη συνέχεια, παρά την κούραση, επικράτησε του Λετονού Μπαρίνοβς με 3-1, του Ρουμάνου Μετέα με τεχνική υπεροχή και του Ουκρανού Τσβίχουν με 3-1.

Στον τελικό ο Νίκος Καραβάνος αντιμετώπισε τον Ουκρανό Ποστόβι κι ηττήθηκε, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο και να φέρει τη μεγαλύτερη επιτυχία της Ελλάδας στη διοργάνωση.

Ο Κρητικός πρωταθλητής αγωνίστηκε και στην ελληνορωμαϊκή, όπου κατέκτησε την έβδομη θέση.

Ιωσήφ Νικολαΐδης: 22ος στα 71κ. ελευθέρας

Μετά το τέλος των αγώνων οι αθλητές των συλλόγων ΑΠΟΡ, Ολυμπιονίκης Βόλου και ΑΣ Ταξιάρχης συμμετείχαν σε διήμερο καμπ προετοιμασίας. Στους αγώνες συμμετείχαν κι οι αθλητές του ΠΑΟΚ.