Mini Football

Γκολ και θέαμα

Πλούσια σε γκολ και θέαμα ήταν η πρώτη αγωνιστική του miniEuroστο Ρέθυμνο.

Εννέα τέρματα σημειώθηκαν, στην πρεμιέρα του τουρνουά, με την Τσεχία να πετυχαίνει το πρώτο «καρέ» απέναντι στην Κύπρο.

Ο κόσμος παρέμεινε «ζεστός» σε όλη τη διάρκεια της πρώτης αγωνιστικής, απολαμβάνοντας σπουδαίο ποδοσφαιρικό θέαμα, από όλες τις ομάδες που αγωνίστηκαν.

Μετά την ισοπαλία της Ελλάδας (1-1 με την Τουρκία) τη σκυτάλη πήραν οι Τσέχοι με τους Κύπριους. Η επίλεκτη ομάδα της Τσεχίας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, επικρατώντας εύκολα με 4-0 των Κυπρίων. Τα γκολ πέτυχαν ο ΠάβελΟυτράτα στο 11ο και 30ο λεπτό, ο ΠετρΣμέραλ στο 24ο και ο ΡόμπινΝτιμίτερ στο 38ο λεπτό.

Στην επόμενη αναμέτρηση η Ρωσία αναμετρήθηκε με την Γερμανία. Οι Ρώσοι ήταν καλύτεροι στο ματς, οι Γερμανοί κρατούσαν την ισοπαλία μέχρι και το 36ο λεπτό, όπου ο Αλεξάντερ Πανόφ (διεθνής με την Εθνική Ρωσίας) έλυσε τον γόρδιο δεσμό στην άμυνα της Γερμανικής ομάδας, σκοράροντας τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Στο τελευταίο ματς της ημέρας το οποίο ξεκίνησε στις 24:00 το βράδυ και είχε άμεσο Ελληνικό ενδιαφέρον, Ιταλία και Λιθουανία έμειναν στο 1-1. Το σκορ άνοιξαν στο 22 οι Λιθουανοί με τον ΓιούριουςΓελίσεγεβ με την «σκουάντραατζούρα» να απαντάει στο 27, με τέρμα του Ντιέγκο Λατσερίνι.

Πλέον στον Α΄ όμιλο, αυτόν της επίλεκτης Ελληνικής ομάδας, και οι τέσσερις ομάδες έχουν από ένα βαθμό.