Χάντμπολ

Πρώτη νίκη για την Εθνική χάντμπολ γυναικών

Μετά από ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική χάντμπολ γυναικών νίκησε 24-22 στο Τσάζιν τη Βοσνία για την τρίτη αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2025.

Έστω και δύσκολα στο τέλος, η Εθνική χάντμπολ γυναικών νίκησε στη Βοσνία 24-22 για την τρίτη αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και πήρε την πρώτη της νίκη στη διαδικασία, που την έφερε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου, ενόψει του δεύτερου μεταξύ τους ματς την ερχόμενη Κυριακή στην Κοζάνη.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης και, μετά από τρία πεντάλεπτα στα οποία δεν κατάφερε να ξεφύγει, βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ με 7-8 στο 21'. Αυτό «ξύπνησε» τις διεθνείς, οι οποίες έφτασαν στο 12-8 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου και στο 14-8 στην έναρξη του δεύτερου.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχες αντεπιτέθηκαν, όμως η Κεπεσίδου έκανε το 21-15 και το επιμέρους σκορ 6-1 των Βόσνιων δεν έφερε την ανατροπή για μα φτάσομε στο τελικό 24-22.

Tα πεντάλεπτα: 0-1, 3-3, 4-6, 7-7, 8-9, 8-12 (ημχ), 9-14, 13-17, 14-21, 18-21, 20-22, 22-24

ΒΟΣΝΙΑ (Χάτζοβιτς): Α. Γκουντέλι, Σουμέλι 2, Λατίφοβιτς, Βράνσιτς 1, Κολάσινατς 7, Τόπτσιτς 2, Βούκλις, Ντέμιτς, Μπόσνιακ, Μάγκιτς 2, Πάντζα, Ίσιτς 6, Μπάσιτς, Άντριτς, Τσούριτς 1, Λόντσαρ 1

ΕΛΛΑΔΑ (Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου 2, Χατζηπαρασίδου 8, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Ζυγούρα 2, Θεοδοσοπούλου, Κουκμίση, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 1, Ανδρίτσου 1, Κερλίδη 5, Στουγιαννίδου 4, Αργυροπούλου 1, Καραμάνου

Διαιτητές: Κλόμπερς- Στόμπε (Ολλανδία) Παρατηρητής: Βουκασίνοβιτς (Σερβία) Δίλεπτα: 7-2, Πέναλτι: 2/2-4/5