Χάντμπολ

Έπεσε αμαχητί με Ρουμανία η Εθνική χάντμπολ γυναικών

Δεν κατάφερε να κοντράρει την ισχυρή Ρουμανία η Εθνική χάντμπολ γυναικών και με την ήττα 20-32 στην Κοζάνη έχει «0/2» στον προκριματικό όμιλο του Euro 2024.

Η Εθνική χάντμπολ γυναικών έχασε 20-32 από τη Ρουμανία για τη δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024 και γνώρισε τη δεύτερη ήττα της μετά από αυτή κόντρα στην Κροατία την περασμένη Τετάρτη στο Ζάγκρεμπ, δυσκολεύοντας το έργο πρόκρισης στην τελική φάση.

Η Ελλάδα τα έδωσε όλα απέναντι σε μία από τις κορυφαίες σχολές του γυναικείου χάντμπολ, έχοντας πολύ καλή παρουσία στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 19’, η Ελλάδα ήταν πίσω 7-9 κι έχασε αρκετές ευκαιρίες να μειώσει ακόμα περισσότερο, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 8-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εμπειρία κι η ποιότητα της Ρουμανίας δεν άφησαν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να πλησιάσει στο σκορ.

Οι επόμενοι αγώνες της Εθνικής είναι στις 28 Φεβρουαρίου και 2 Μαρτίου απέναντι στη Βοσνία.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-7, 3-9, 7-10, 7-10, 8-15 (ημχ), 8-17, 12-18, 14-23, 16-25, 18-30, 20-32

ΕΛΛΑΔΑ (Δανήλος): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 4, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Ζυγούρα 4, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 1, Μανιά 3, Σεβδίλη 2, Κερλίδη 2, Στουγιαννίδου 3, Αργυροπούλου 1, Ανδρίτσου, Καραμάνου

Διαιτητές: Ράους- Λίνστερ (Λουξεμβούργο), Παρατηρητης: Καπλάνης (Κύπρος), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/5-2/2

Μετά τη λήξη, ο Μενέλαος Δανήλος τόνισε πως: «Ξέραμε ότι ήταν πολύ δύσκολο να ήμασταν 60' ανταγωνιστικοί με τη Ρουμανία. Κάνοντας μια αποτίμηση και των δύο αγώνων με Κροατία και Ρουμανία, υποσχεθήκαμε ότι θα είμαστε μέσα στο γήπεδο από το 1ο έως το 60ο λεπτό και το κάναμε.

Πρέπει να κρατήσουμε όλα τα θετικά στοιχεία, να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας και να πάμε στα δύο σημαντικά παιχνίδια με τη Βοσνία με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες».

Η Κατερίνα Μανιά σημπλήρωσε πως: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, το γνωρίζαμε από την αρχή. Πιστεύω πως όλα τα κορίτσια δώσαμε το 100%, κάναμε το καλύτερο δυνατό. Συνεχίζουμε στον στόχο μας και στα δύο ματς με τη Βοσνία, τα οποία θέλουμε να είναι νικηφόρα».