Πόλο

Ισοφάρισε τη Βουλιαγμένη ο Εθνικός

Σε τρίτο ματς θα ξεκαθαρίσει ποιος εκ των Εθνικού η Βουλιαγμένης θα βρεθεί στους τελικούς της Α1 πόλο γυναικών μετά το 12-8 των «κυανόλευκων» στον δεύτερο ημιτελικό στο «Πέτρος Καπαγέροφ».

Ο Εθνικός νίκησε άνετα τη Βουλιαγμένη 12-8 στον Πειραιά στον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό της Α1 πόλο γυναικών και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, οπότε οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρίτο ημιτελικό την ερχόμενη Πέμπτη στον Λαιμό, ώστε να προκύψει η μία φιναλίστ των τελικών.

Ο Εθνικός προηγήθηκε 6-3 και 7-4 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Βουλιαγμένη μείωσε 7-6. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός έκανε επιμέρους σκορ 5-2 κι έφτασε στη νίκη και στην ισοφάριση.

Στον πάγκο των «κυανόλευκων» έκατσαν ο Γιώργος Μορφέσης με την Αγγελική Γερόλυμου, αφού ο Στέφανος Λέανδρος είναι τιμωρημένος με δύο αγωνιστικές.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-4, 3-1, 2-1

ΕΘΝΙΚΟΣ (Γιώργος Μορφέσης): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 2, Μπορίσοβα 3, Λασκαρίδου, Κοντονή, Μπέτα, Χατζηκυριακάκη 2, Άλκ. Μπενέκου 2, Ρακιτζή, Κανετίδου, Ιόλη Μπενέκου, Άντριους 2, Μπεκρή, Κατσιμπρή 1, Κλαψιανού

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καΐάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου, Ριτζ 3, Λαγού, Ράιτ 3, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη, Ε. Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά