Βόλεϊ

Εμφατική απάντηση του Ολυμπιακού στον Μίλωνα και... τα ρέστα του για πρόκριση στη Νέα Σμύρνη

Το δεύτερο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League έκανε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας 3-1 σετ του Μίλωνα, στον τρίτο μεταξύ τους ημιτελικό.

Έβγαλε αντίδραση και έκανε το δεύτερο βήμα από τα τρία που χρειάζονται για την πρόκριση στους τελικούς της φετινής Volley League ο Ολυμπιακός.

Μετά την ήττα τους με 3-0 σετ την περασμένη Πέμπτη (14/3) στη Νέα Σμύρνη, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν και επικράτησαν με 3-1 (25-18, 25-19, 20-25, 25-17) του Μίλωνα, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1 νίκες στην ημιτελική σειρά!

Η ομάδα του Ντάνιελ Καστελάνι κυριάρχησε παίρνοντας με άνεση τα δύο πρώτα σετ, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αντίδραση και να δείχνουν το καλό αγωνιστικό τους πρόσωπο στο τρίτο, πριν λυγίσουν στο τέταρτο, το οποίο κατέκτησαν οι Πειραιώτες με 25-17.

Ο επόμενος ημιτελικός είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί στην έδρα του Μίλωνα, την ερχόμενη Πέμπτη (21/3, 20:30), ενώ απόψε (19:00) ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ, θέλοντας να κάνει το 3-0 για να πάρει και την πρόκριση.

Ολυμπιακός-Μίλωνας 3-1

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να επιβάλλει τον ρυθμό του και να κυριαρχεί, παίρνοντας προβάδισμα με 5-1, 7-2 και 9-3, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» διατηρήθηκαν στο +5 μέχρι και το 12-7, πριν ο Μίλων φτιάξει σερί 4-0, μειώνοντας στον πόντο (12-11). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν αντίδραση, ξαναπαίρνοντας διαφορά «ασφαλείας» (18-12), πριν φτάσουν τελικά στο 1-0 με 25-18.

Με κεκτημένη ταχύτητα και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν με 6-2 και 8-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα, τόσο στην επίθεση όσο και στην υποδοχή τους. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν μέχρι το 10-7, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει ξανά στο +6 και να φτάνει χωρίς να απειληθεί σοβαρά, μέχρι το 25-19.

Το καλύτερο σετ του Μίλωνα ήταν το τρίτο, με τους Νεοσμυρνιώτες ουσιαστικά να εμφανίζουν για πρώτη φορά στο παιχνίδι το καλύτερό τους αγωνιστικό πρόσωπο, έχοντα σταθερά το προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (για πρώτη φορά μετά το 1-0) με 11-10, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που βρήκαν τις λύσεις στο φινάλε του σετ, κατακτώντας το τελικά με 25-20 και μειώνοντας σε 2-1.

Παρότι ο Μίλωνας οδηγούσε το ματς και στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, όταν πήρε προβάδισμα με 3-1 και 6-4, ο Ολυμπιακός επέβαλλε την ανωτερότητά του, ξεφεύγοντας με 15-10 και μην κοιτάζοντας ξανά πίσω, φτάνοντας με άνεση στο 25-17 και πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη του στην ημιτελική σειρά.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 20-25, 25-17

Ολυμπιακός (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 10 (9/21 επ., 1 άσσος), Γκουσταβάο 11 (5/7 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ, 31% υπ. - 23% άριστες), Τράβιτσα 3 (3 άσσοι), Τζούριτς 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (8/28 επ., 5 άσσοι, 32% υπ. - 29% άριστες)/ Τζιάβρας (λ., 39% υπ. - 33% άριστες), Ζουπάνη 4 (3/9 επ., 1 άσσος), Δαλακούρας

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπάσης 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 11 (9/33 επ., 2 μπλοκ), Μολίνα 9 (9/16 επ., 41% υπ. - 32% άριστες), Πολούιαν 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 41% άριστες), Χερ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ) / Αρ. Χανδρινός (λ., 27% υπ. - 20% άριστες), Σουσουρίδης, Νανόπουλος 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. - 23% άριστες