Βόλεϊ

Έβαψε ασπρόμαυρο το ντέρμπι των Δικεφάλων για την Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ!

Πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 (25-17, 25-23, 25-20) της ΑΕΚ στο Παλατάκι, βάφοντας ασπρόμαυρο το ντέρμπι των Δικεφάλων για την 11η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Θριαμβευτής στο ντέρμπι των Δικεφάλων για την 11η αγωνιστική της Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ!

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, οι «ασπρόμαυρες» επικράτησαν πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 3-0 σετ (25-17, 25-23, 25-20) επί της ΑΕΚ στο Παλατάκι, ανεβαίνοντας στην 6η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Ένωση έδειξε ξανά ότι δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, γνωρίζοντας την τρίτη ήττα στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα και μέχρι το 7-7, πριν η ΑΕΚ προηγηθεί με 12-10 και ο ΠΑΟΚ αντιδράσει, περνώντας μπροστά με 17-15. Κυρίαρχες οι γηπεδούχες στη συνέχεια έφτιαξαν μεγάλο σερί, φτάνοντας μέχρι το άνετο, όπως τελικά εξελίχθηκε, 1-0 (25-17).

Με ανεβασμένη ψυχολογία, ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος και στο δεύτερο σετ (8-2), ενώ η ΑΕΚ βελτιώθηκε, καταφέρνοντας να μειώσει σε 12-10, 16-14 και 17-15. Όμως στην «τελική ευθεία» ήταν ξανά η ομάδα του ΠΑΟΚ εκείνη που ήταν πιο ψύχραιμη, κάνοντας το 2-0 με 25-23.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-3 και 9-5, αλλά στη συνέχεια μπλόκαρε ξανά, επιτρέποντας στις αντιπάλους της να περάσουν μπροστά με 11-10 και να μην ξανακοιτάξουν πίσω, κάνοντας έτσι και το τελικό 3-0 (25-20).

Τα σετ: 25-17, 25-23, 25-20