Βόλεϊ

Επιβίωσε στο «θρίλερ» με Πήγασο και παίρνει την πέμπτη θέση η Κηφισιά

Μετά από ένα δραματικό ματς, η Κηφισιά νίκησε 3-2 σετ τον Πήγασο στην Πολίχνη για τη 17η αγωνιστική της Volley League ανδρών και βρίσκεται κοντά στην πέμπτη θέση της κανονικής περιόδου.

Έτοιμη για πεντάδα στη Volley League ανδρών η Κηφισιά. Η ομάδα των βορείων προαστίων νίκησε 3-2 σετ στην Πολίχνη τον Πήγασο για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος και βρίσκεται κοντά στην πέμπτη θέση της κανονικής περιόδου, αφού ευνοείται στην ισοβαθμία με τους Θεσσαλονικείς, τον Φοίνικα Σύρου και τον Άθλο Ορεστιάδας.

Οι τρεις «χρυσές» αλλαγές του Κώστα Χριστοφιδέλη, ενώ η Κηφισιά έχανε με 0-1 σετ κι 7-14 στο δεύτερο, έφεραν την ανατροπή και τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Κορυφαία εμφάνιση για την Κηφισιά από τον Χασμπάλα, ο οποίος αντικατέστησε τον Στιβαχτή στο 13-6. Με την είσοδο του Γκλαντστόουν στη θέση του Παπαγεωργίου, αλλά και του Σπυριούνη στη θέση του Μπόγιτς, η Κηφισιά άλλαξε πρόσωπο κι όλη τη ροή του αγώνα.

Με δύο μεγάλα σερί 5-0 και 6-0, η Κηφισιά «γύρισε» το δεύτερο σετ κι, από 14-7 που ήταν πίσω, βρέθηκε μπροστά με 18-15. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και με δύο επιθέσεις του Οκοσάνοβιτς και λάθος του Χάζελντεν πήρε το σετ 26-24.

Ο Πήγασος, παρότι επικράτησε κατά κράτος στο μπλοκ-άμυνα κι είχε καλύτερα ποσοστά στην επίθεση από την Κηφισιά (51% έναντι 48%), δεν είχε πιεστικό σερβίς κι έκανε λάθη στα τελειώματα των σετ.

Πλέον, ο Πήγασος για να πάρει την πέμπτη θέση θα πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ στην Καλαμάτα την τελευταία αγωνιστική και να χάσει η Κηφισιά από τον Άθλο στο Ζηρίνειο.