Βόλεϊ

Ήττα στην Άγκυρα και αποκλεισμός από το Champions League για Ολυμπιακό που… περιμένει για το CEV Cup!

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε «καθαρά» με 3-0 σετ (25-22, 25-17, 25-18) στην έδρα της πρωτοπόρου και αήττητης Ζιράτ, περιμένοντας πλέον το αποτέλεσμα του Ζάκσα-Κνακ Ροζελάρ για το αν θα συνεχίσει στο CEV Cup.

Ηττήθηκε στην Τουρκία από την ανώτερη Ζιράτ και... περιμένει για να δει αν θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν στα ίσα το πρώτο σετ κόντρα στην πρωτοπόρο και αήττητη (6-0) του ομίλου, αλλά στη συνέχεια εμφάνισαν πολλές αδυναμίες στην υποδοχή τους και ηττήθηκαν με 3-0 σετ (25-22, 25-17, 25-18), ολοκληρώνοντας με 2 νίκες και 4 ήττες την παρουσία τους στο φετινό Champions League, εκεί όπου επέστρεψαν μετά από απουσία 9 ετών.

Πλέον, ο Ολυμπιακός περιμένει να δει το αποτέλεσμα του Ζάκσα-Κνακ Ροζεράλ (21:30), για να μάθει αν θα τερματίσει στην τρίτη θέση του ομίλου, η οποία σημαίνει ότι θα συνεχίσει στα προημιτελικά του CEV Cup. Μοναδικό σενάριο που αφήνει τον Ολυμπιακό στην τέταρτη θέση, είναι η νίκη της Ροζεράλ στο tie break.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση ήταν οι Ιντάλγκο (11π) και Κουμεντάκης (10π), ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν Καμέχο (12π), Άντερσον (11π) και Μπολμπούλ (11π).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην αναμέτρηση παίρνοντας τρεις αναπάντητους πόντους, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τα πατήματά του μετά το 5-2, όταν έφτιαξε εντυπωσιακό σερί 6-1, παίρνοντας το πρώτο του προβάδισμα (6-8)! Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι ανώτεροι στα... σημεία από τους αντιπάλους τους, διατηρώντας το μικρό υπέρ τους προβάδισμα μέχρι και το 20-22. Όμως, σε εκείνο το σημείο η Ζιράτ βρήκε τις απαντήσεις με «όπλο» της το μπλοκ, παίρνοντας πέντε συνεχόμενους πόντους και κλείνοντας το πρώτο σετ με 25-22.

Οι Πειραιώτες μπήκαν στο δεύτερο σετ με τους Ιντάγλο και Τράβιτσα να κάνουν το 2-0, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, αρχικά ισοφαρίζοντας σε 4-4 και στη συνέχεια περνώντας μπροστά με +2 (6-4). Το 6-5 έγινε μετά από λάθος σερβίς του Βόουτερ, αλλά στη συνέχεια η Ζιράτ έφτιαξε σερί 7-1, ξεφεύγοντας με 12-6. Με τον Ολυμπιακό να έχει σημαντικά προβλήματα στην υποδοχή του, η Ζιράτ ήλεγξε το ματς, φτάνοντας τελικά με άνεση ως το 25-17.

Με το μομέντουμ να είναι ξεκάθαρα υπέρ τους, οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι και στο τρίτο σετ, παίρνοντας το προβάδισμα με 5-1 και 9-4. Η κυριαρχία τους συνέχισε να αντικατοπτρίζεται στο σκορ (22-14), ενώ ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 22-18, πριν έρθει το 25-18 και το τελικό 3-0.

Τα σετ: 25-20, 25-17, 25-18

Ζιράτ (Καβάζ): Άντερσον 11 (7/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 42% άριστες), Τερ Ματ 9 (7/21 επ., 2 άσσοι), Μπουλμπούλ 11 (6/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Έκσι 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Γκουνιές 7 (2/3 επ., 5 μπλοκ), Καμέχο 12 (10/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 29% άριστες) / Μπαϊρακτάρ (λ, 33% υπ. - 17% άριστες), Γιατγκίν 1 (1 μπλοκ).

Ολυμπιακός (Καστελάνι): Παγένκ 8 (6/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 4 (3/16 επ., 1 μπλοκ), Γκουσταβάο, Κουμεντάκης 10 (6/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 32% υπ. - 9% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 22% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 24% υπ. - 0% άριστες), Ζουπάνι 2 (2/4 επ.), Δαλακούρας, Τζούριτς.