Γαλλία

Στα δύσκολα… Ζλάταν!

Όπως και στο πρόσφατο ματς του Λιγκ Καπ, στο «Ζοφρουά Γκισάρ», έτσι και σ’ αυτό για το πρωτάθλημα, ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη (1-0) στην Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη Σεντ Ετιέν!

Ζλάταν το γαλλικό… κλειδί! Με τον Ιμπραΐμοβιτς να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 60ο λεπτό, η Παρί Σεν Ζερμέν «απέδρασε» ξανά –μετά το Λιγκ Καπ- από το «Ζοφρουά Γκισάρ», επικρατώντας 1-0 της Σεντ Ετιέν, στην αναμέτρηση που έκλεισε την 22η αγωνιστική της Ligue 1.

Έτσι, με αυτή τη νίκη οι Παριζιάνοι ανέβηκαν στη δεύτερη θέση μαζί με τη Μαρσέιγ, έχοντας τέσσερις βαθμούς λιγότερους (44π.) από την κορυφή και τη Λιόν (48π.), με τους «στεφανουά» να παραμένουν τέταρτοι (40π.), με μόλις έναν πόντο περισσότερο από τη Μονακό (39π.).

Μάλιστα, ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς είχε να σκοράρει 462 λεπτά στο γαλλικό πρωτάθλημα, καθώς την τελευταία φορά που είχε βρει δίχτυα ήταν στη νίκη (1-0) της Παρί επί της Νις, στις 29 Νοεμβρίου!