Στίβος

Στα… χαμηλά στο Μπέρμιγχαμ

Δεν κατάφερε να πιάσει το όριο για το Ευρωπαϊκό της Πράγας ο Γιώργος Τσάκωνας στο μήκος, με καλύτερο άλμα στα 7,16μ. Στα χαμηλά και οι Μάστορας,Μπανιώτης

Στα χαμηλά έμεινε ο Γιώργος Τσάκωνας στο Μπέρμιγχαμ, με άλμα στα 7,16, που του έδωσε την όγδοη θέση της κατάταξης.

Ο πρωταθλητής του μήκους έμεινε μακριά απ’ τις καλές του επιδόσεις και δεν κατάφερε να πιάσει το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Πράγας.

Πάντως, στο αγώνισμα σημειώθηκαν σπουδαίες επιδόσεις, με αυτή του Γκρεγκ Ράδερφορντ στα 8,17 (κορυφαία επίδοση στην Ευρώπη) να ξεχωρίζει.

Στον προκριματικό των 60 μ. εμπ. ο Κώστας Δουβαλίδης ήταν νικητής στη σειρά του με 7.66, ενώ λίγη ώρα αργότερα τερμάτισε πέμπτος στον τελικό με 7.68. Αντίθετα, οι Μάστορας και Μπανιώτης δεν εντυπωσίασαν στην τελευταία τους εμφάνιση πριν το Ευρωπαϊκό.

Οι Έλληνες πρωταθλητές «κόλλησαν» στα 2,19μ. και κατέλαβαν έκτη και έβδομη θέση αντίστοιχα, μετά από τρεις άκυρες προσπάθειες στα 2,23μ.