Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Στον τελικό του τένις ο Μάρεϊ!

Ούτε για προπόνηση... Ο Άντι Μάρεϊ κατατρόπωσε τον Κέι Νισικόρι στον ημιτελικό του τένις (6-1, 6-4) σε 78(!) λεπτά και έχει την ευκαιρία να κατακτήσει το δεύτερο χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες!

Θέλει να κατακτήσει το δεύτερο συνεχόμενο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο και ο Κέι Νισικόρι δεν θα μπορούσε να του φράξει τον δρόμο...

Ο λόγος για τον Άντι Μάρεϊ που χρειάστηκε μόλις 78(!) λεπτά για να καταβάλλει την... αντίσταση του αντιπάλου του, επικρατώντας με 2-0 σετ (6-1, 6-4) και πλέον έχοντας εξασφαλίσει το αργυρό μετάλλιο, έχει την ευκαιρία κόντρα στον νικητή του ζευγαριού Ράφα Ναδάλ-Ντελ Πότρο να διεκδικήσει το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, έπειτα από αυτούς στο Λονδίνο.

Η αναμέτρηση δεν αντέχει σε κριτική, αφού ο Σκοτσέζος ήταν ισοπεδωτικός μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του και χωρίς κόπο εξασφάλισε τη συμμετοχή του στον αυριανό τελικό.