Βόλεϊ

Στοπ στον ΠΑΟΚ στη Σύρο!

Τέλος στο σαρωτικό σερί του ΠΑΟΚ έβαλε ο Φοίνικας που επιβλήθηκε 3-1 στον τρίτο τελικό της Volleyleague, έκανε το 2-1 στη σειρά και δεν του επέτρεψε να πανηγυρίσει στη Σύρο την κατάκτηση του τίτλου

Το αήττητο σερί του ΠΑΟΚ σε ημιτελικά και τελικά της Volleyleague έλαβε τέλος!

Ο Φοίνικας επικράτησε 3-1 σετ και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών, οδηγώντας την διεκδίκηση του πρωταθλήματος σε τέταρτη μάχη.

Η σειρά, πλέον, μεταφέρεται στην Πυλαία τη Μεγάλη Πέμπτη, όπου ο Φοίνικας θα ψάξει την ισοφάριση (2-2) για να επανέλθει δυναμικά στη διεκδίκηση του τίτλου, ενώ ο ΠΑΟΚ αναζητά τη νίκη που θα τον χρίσει για δεύτερη σερί φορά πρωταθλητή.

Τα σετ: 35-33. 20-25, 26-24, 25-20

Εντυπωσιακά μπήκαν στο ματς οι Κουβανοί του ΠΑΟΚ, όμως ο Φοίνικας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων και με δύναμη στο σερβίς κατάφερε να τους σταματήσει. Το σετ έγινε ντέρμπι με τους Συριανούς να παίρνουν ελαφρύ προβάδισμα (20-17) και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει ξανά στο 20-20.

Καρφί του Παπαδόπουλου και λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ έφεραν τον Φοίνικα στο πρώτο σετ μπολ, όμως σερί 3-0 με πρωταγωνιστή τον Γιαμπλόνσκι έδωσε… παράταση με 24-24. Μετά από 9 (!) χαμένες ευκαιρίες για τον Φοίνικα και μια για τον ΠΑΟΚ, οι Συριανοί έδωσαν τέλος στο συγκλονιστικό πρώτο σετ (35-33) και πήραν το προβάδισμα.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο σετ, έχοντας τα ηνία μέχρι το 11-9. Σεπέδα και λάθος του Φοίνικα έφεραν ξανά την ισορροπία, με τον δικέφαλο να μειώνει δραστικά τα λάθη. Ένα σερί 4-0 έκανε το +5 (17-21) για τον ΠΑΟΚ και τον οδήγησε με ευκολία στην ισοφάριση.

Μεγάλο θρίλερ ακολούθησε και στο τρίτο σετ. Η ελαφριά υπεροχή του ΠΑΟΚ κράτησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, με τον Φοίνικα να βγαίνει στην... αντεπίθεση μετά το 21-21 με μπροστάρη τον Ντόκιτς. Άουτ του Λι στο 24-23 έδωσε την πρώτη ευκαιρία στους Συριανούς, όμως ο Σεπέδα τους σταμάτησε, με δύο επιθέσεις του Ντόκιτς να «καθαρίζουν» για το 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Φοίνικας, έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος του, εκμεταλλεύτηκε με ευκολία τα λάθη του ΠΑΟΚ, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στο +6 (19-13) και έφτασε στη νίκη με 25-20.