Κύπρος

Στους… πέντε ανέμους

Σαρωτική η Ομόνοια, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Αλκή αφού την σκόρπισε στους… πέντε ανέμους για τη 18η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος.

Χωρίς να δυσκολευτεί η Ομόνοια πήρε την εντός έδρας νίκη κόντρα στην Αλκή, η οποία από το 59' έπαιζε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Καστανά.

Η ομάδα της Λευκωσίας προηγήθηκε στο 16' με τον Γκικίεβιτς, ενώ ο Πλατινί στο 40' διπλασίασε τα τέρματα των «πράσινων». Στο 59' ο Σέρζίνιο με πέναλτι έκανε το 3-0, ενώ μέσα σε 5 λεπτά (71-76) έγινε το 5-0 με γκολ των Μαργκάκα και Σκέμπρι.

Ούτε ο ΑΠΟΕΛ είχε ιδιαίτερο πρόβλημα να επικρατήσει του Άρη Λεμεσού. Το συγκρότημα του Γιώργου Δώνη παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21' με γκολ του Ντίνα, μέσα σε δύο λεπτά γύρισε το ματς. Στο 43' ο Μαντούκα και στο 44' ο Ολίβα με αυτογκόλ έδωσαν προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ. Το σκορ έκλεισε ο Βινίτσιους με στο 73.