Βόλεϊ

Συνέχισε το «κρεσέντο» του ο Ολυμπιακός

Ούτε ο Παμβοχαϊκός σταμάτησε τον Ολυμπιακό τη 12η αγωνιστική της Volley League και με το 3-0 σετ στου Ρέντη κόντρα στην ομάδα του Βραχατίου, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το απόλυτο στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα στο «Μελίνα Μερκούρη» τον Παμβοχαίκό 3-0 σετ για τη 12η αγωνιστική της Volley League και διατήρησε το απόλυτο στο πρωτάθλημα που τον έφερε στο +10 στην κορυφή από τον ΠΑΟΚ στην προσπάθεια επιστροφής στον τίτλο του πρωταθλήματος και την «αποκαθήλωση» των «ασπρόμαυρων».

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στη δέκατη θέση της βαθμολογίας.

Με πρωταγωνιστή τον Οϊβάνεν στην επίθεση, τον Πετρέα σε μπλοκ και σερβίς και τον Ντρίζγκα στην πάσα, ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια που έκανε ο Παμβοχαϊκός και στα τρία σετ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 26-24
3ο σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-19

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-23, 26-24, 25-19 σε 82’

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ρουμελιωτάκης 7 (7/15 επ, 64% υπ -43% άριστες), Οϊβάνεν 12 (9/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Ντρζίζγκα 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ -15% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ -61% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 2 (1/4 επ,1 ασσος), Στιβαχτής, Ραουβέρντινκ 1 (1/1 επ)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ ( Δεληκώστας): Ούγκο Ρότσα 5 (5/10 επ), Μοράλες 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκλαντστόουν 11 (7/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μουνίθ 7 (7/13 επ, 44% υπ -25% άριστες), Παλέντζας 12 (10/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (10/18 επ, 29% υπ -24% άριστες) / Γκαράς (λ, 67% υπ -42% άριστες), Κωτσάκης, Βουλκίδης, Σαρικεΐσογλου

Ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε πως: «Ξέραμε ότι ο Παμβοχαϊκός άλλαξε κάποιους παίκτες και δεν θα ήταν ίδιο το παιχνίδι σε σχέση με του πρώτου γύρου. Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι σήμερα. Εμείς τις τελευταίες εβδομάδες έχουμε "φορτώσει" προπόνηση. Αυτό φαίνεται.

Δεν έχουμε "φρεσκάδα". Αυτός είναι, όμως, ο προγραμματισμός μας. Ο Παμβοχαϊκός σήμερα έπαιξε δυνατά. Στο δεύτερο σετ του επιτρέψαμε να επιστρέψει στο παιχνίδι, ενώ θα μπορούσαμε να το έχουμε τελειώσει νωρίτερα το σετ. Είχαμε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια και πήραμε μια ακόμα νίκη».

Ο Μίκο Oϊβάνεν δήλωσε πως: «Δεν ήταν τόσο εύκολη νίκη όσο δείχνει το σκορ. Ο αντίπαλος έχει νέους παίκτες και έπαιξε καλύτερα από την προηγούμενη αναμέτρηση. Στο δεύτερο σετ, θα μπορούσαμε να έχουμε τελειώσει νωρίτερα το σετ. Με δυνατό σερβίς κάναμε κάποια επιθετικά σερί και αυτό ήταν που έκρινε το παιχνίδι».

Ο Κώστας Δεληκώστας είπε πως: «Πράγματι, το σκορ δεν αποτυπώνει την προσπάθεια που κάναμε και την πίεση που ασκήσαμε στον Ολυμπιακό, αλλά μετράει που η ομάδα μου έκανε αυτό που έπρεπε ειδικά σε μπλοκ - άμυνα και γενικά στο τρανζίσιον απέναντι στον Ολυμπιακό, που σχεδόν καμία άλλη ομάδα δεν έχει κάνει.

Αυτό δε σημαίνει πως ήταν όλα τέλεια. Μπορούμε να βελτιώσουμε πολλά στοιχεία. Κρατάω μία θετική και βελτιωμένη εικόνα και στους επόμενους αγώνες περιμένω να αποτυπωθεί σε θετικά αποτελέσματα».