Μουντομπάσκετ 2014

«Συνήλθε» στο δεύτερο η Σερβία

Μόλις για ένα ημίχρονο άντεξε το Ιράν, με τη Σερβία να πατά το… γκάζι στο δεύτερο και να παίρνει τη νίκη με σκορ 83-70, για τον πρώτο όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Ισπανίας.

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η Σερβία επικράτησε 83-70 το Ιράν και πήρε τη δεύτερη νίκη της στον πρώτο όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Ισπανίας. Κορυφαίοι για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς ήταν οι Μπιέλιτσα και Μπογκντάνοβιτς με 18 κια 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Χαντάντι και Μπαχραμί με 29 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Λίγο το… σοκ της ήττας από τη Γαλλία, λίγο η ανταγωνιστικότητα του Ιράν με τον Χαντάντι, στο πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι. Η Σερβία διατηρούσε μεν το προβάδισμα, ωστόσο δεν κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με μόλις τέσσερις πόντους (42-38).

Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς αποφάσισαν να «καθαρίσουν» το ματς και με ένα σερί 15-0 στα πρώτα λεπτά, έφτασαν στο +19 (57-38). Στη συνέχεια το Ιράν αντέδρασε, ρίχνοντας λίγο τη διαφορά, με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 67-51. Πλέον, στην τελευταία περίοδο οι Σέρβοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων και αφού δεν απειλήθηκαν περισσότερο από τους παίκτες του Μέμο Μπετσίροβιτς, πήραν τη νίκη με το τελικό 83-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-42, 51-67, 70-83.

Ιράν (Μπετσίροβιτς): Αργκχαβάν, Γιακχάλι 3(1), Καμράνι 2, Καζέμι 6, Αφάγκχ 6(2), Σαχακιάν 2, Καρντούστ, Γιαμσίντι 2, Νίκαχ Μπαχραμί 20 (2 τρ., 7 ασίστ), Χαντάντι 29 (10/10 δίποντα).

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 8(2 τρ., 9 ασίστ), Σιμόνοβιτς 4, Γιόβιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 16(1), Μπιέλιτσα 18(1 τρ., 10 ριμπ.), Μάρκοβιτς 5(1), Μπίρτσεβιτς, Ραντούλιτσα 13, Κάτιτς 8, Στίματς 6.