Χάντμπολ

Τελικώς… ξανά ΑΕΚ!

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της Κυπελλούχου Ελλάδας στο χάντμπολ θα έχει η ΑΕΚ που εξασφάλισε την πρόκρισή της στον τελικό της διοργάνωσης για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά.

Η ΑΕΚ αν και ζορίστηκε πήρε τη νίκη στο κλειστό του Βύρωνα κόντρα στον Δούκα με 23-20 και μαζί την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ των ανδρών. Η «Ένωση» θα δώσει το «παρών» σε τελικό για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά και θα μπορέσει να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε και πέρυσι.

Αντίπαλός της; Ο Διομήδης Άργους που στον άλλο ημιτελικό νίκησε τον ΓΑΣ Κιλκίς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «κιτρινόμαυρων» ήταν ο Δημήτρης Καφφάτος που πραγματοποίησε 14/22 επεμβάσεις αγγίζοντας το 65% με τον διεθνή πορτιέρο να αντικαθιστά στο ημίχρονο τον Κώστα Τσιλιμπάρη.

Το ματς ήταν ντέρμπι όπως μαρτυρά και το 19-19 στο 50'. Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου η ΑΕΚ κράτησε τον Δούκα για 9:30 λεπτά χωρίς γκολ, ενώ στο ίδιο διάστημα σημείωσε τρία.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν φανερό ότι η «Ένωση» πήρε βοήθειες από τον πάγκο της, ενώ αντίθετα ο Δούκας ήταν πολύ κουρασμένος από τα συνεχόμενα παιχνίδια, αλλά και το ταξίδι στην Ουκρανία.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 6-8, 9-11, 11-13, 12-14 (ημχ.), 16-15, 17-16, 17-18, 19-19, 19-20, 20-23

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 1, Μουντζουρίδης 6, Κλεώπας, Τόμπρος, Τζηράς 5, Γκέρτσος, Ζαμπούνης 3, Μανουσέλης, Σαμαράς 2, Αϊβαλιώτης, Ρηγάτος, Μισαηλίδης, Ντούνης, Μπάγιος, Γεωργιάδης, Αραπακόπουλος 3.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Ράκσεβιτς 3, Μπακαούκας 7, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 1, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς 3, Νικολαϊδης, Σανίκης 3, Αλβανός 4, Καρυπίδης 2, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος, Χερουβείμ.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 4-1, πέναλτι: 1/2-2/4