Χάντμπολ

Τεράστια ΑΕΚ, ισοφάρισε τον Ολυμπιακό και έμεινε στο «κόλπο» για τίτλο

Έστω και με υπηρεσιακό προπονητή, έστω και χωρίς τον Γιάκομπσεν, η ΑΕΚ νίκησε 25-22 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ στον δεύτερο τελικό της Handball Premier και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά για τον τίτλο.

Με υπηρεσιακό προπονητή, μετά την αποχώρηση του Νίκου Γραμματικού, και χωρίς τον τραυματία στο γόνατο Γιάκομπσεν, η ψυχωμένη ΑΕΚ νίκησε 25-22 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ τον δεύτερο τελικό της Handball Premier και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, μένοντας «ζωντανή» για την κατάκτηση του τίτλου, με τις δύο ομάδες να τα ξαναλένε την ερχόμενη Παρασκευή στην έδρα των «ερυθρόλευκων» για το προβάδισμα.

Η «Ένωση» πήρε ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή της αναμέτρησης και έφτασε στο +4 +5 στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας τις λύσεις από κοντά και κόντρα σε μια κακή άμυνα και σε μια ομάδα που δε βρέθηκαν σε καλή μέρα τα περισσότερα από τα ατού της.

Η ΑΕΚ μπήκε «φουριόζα» και με τρία συνεχόμενα γκολ του Παπαδιονυσίου προηγήθηκε 6-3 στο 13’. Ο Ολυμπιακός απάντησε και ισοφάρισε σε 7-7 στο πρώτο 20λεπτο. Ο Αλβανός έδωσε προβάδισμα στην «Ένωση», αλλά οι Σανίκης και Μπούμπαλο έφεραν το 8-9 στο 25’. Οι Μυλωνάς και Παλεβίτσιους έκαναν το 10-9, με τον Μπούμπαλο να ισοφαρίζει στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 11-10 με τον Μυλωνά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 11-12 και είχαμε «θρίλερ». Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι το 14-14 και το γκολ του Ζαμπούνη. Όμως, εκεί οι «κιτρινόμαυροι» άρχισαν να αποκτούν διαφορές και πρώτα το 16-14.

Στη συνέχεια, ο Μπάλαζ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έφερε το 21-16. Με σερί 2-0, ο Ολυμπιακός μείωσε 21-18, αλλά ο Δομπρής έδωσε ξανά το +4 και φτάσαμε το ρεκόρ 25-22.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-2, 7-4, 7-6, 8-9, 10-10 (ημχ.), 11-11, 13-14, 16-15, 19-16, 21-18, 25-22

ΑΕΚ (Τρουπής): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Νικολαΐδης 2, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 3, Μυλωνάς 3, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Ροζαβόλγκι, Παλεβίτσιους 5, Βραζάλιτσα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 3, Κόντης, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 1

Διαιτητές: Μιχαηλίδης- Τσιάνας, Μπλε- Κόκκινη: 51:59 Καραμπουρνιώτης, Κόκκινη: 58:11 Αλβανός (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 9-8, Πέναλτι: 6/6-2/3

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 51:59 του αγώνα, ο αθλητής του αγώνα, Π. Καραμπουρνιώτης, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη και μπλε κάρτα, γιατί, μετά από φάουλ που δέχτηκε, κινήθηκε απειλητικά προς τον αντίπαλό του και του είπε ’’άντε γ@μήσου ρε μπ@στ@ρδ@κι’’ Το δελτίο του αθλητή κρατήθηκε».

Ο παρατηρητής ασφαλείας έγραψε στο φύλλο αγώνα: «1. Υβριστικά συνθήματα κατά φυσικών προσώπων του Ολυμπιακού πριν την έναρξη, στο 12:29 και στο 57:08. 2. Ρίψη νερού στον αγωνιστικό χώρο από τους οπαδούς της ΑΕΚ στο 34:14 και στο 34:45. 3) Απόπειρα επίθεσης οπαδών της ΑΕΚ προς τους επισήμους του Ολυμπιακού στο 27:02 4) Είσοδος και πανηγυρισμοί οπαδών της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο μετά τη λήξη του αγώνα. 5. Προβληματική λειτουργία του χρονομέτρου. Σε όλα τα ανωτέρω έγιναν διακοπές του αγώνα. Ακολουθεί αναλυτική έκθεση».